Stavební odbor radnice nyní zpracovává územní řízení pro stavbu školky v Černopolní ulici. Pozemek pod ní sousedí právě se zahradou Arnoldovy vily, která je ve slepém výběžku Drobného ulice. „Původně jsme tam plánovali takzvanou kontejnerovou školku, která poslouží dětem pouze dočasně. Tuto variantu jsme ale nedávno zavrhli a záměr přepracovali na trvalou stavbu. Budou v ní dvě oddělení po pětadvaceti dětech," sdělila Brněnskému deníku Rovnost starostka Brna-severu Sabina Tomíšková.
Rodiče dětí, které Arnoldovu vilu navštěvovaly, s plány radnice souhlasí. „Škoda je, že náhradní budovy se už současní předškoláci nedočkají. Podle mě bylo stěhování zbytečné. Hygienické podmínky v náhradních školkách jsou mnohdy horší, než byly v Arnoldově vile. Děti tak mohly klidně zůstat tam," sdělila matka jednoho z dětí. Své jméno nechtěla zveřejnit.
Podle Tomíškové ale děti musely budovu opustit kvůli špatné statice budovy. „Dáme ji do pořádku v příštím roce. Na celkovou rekonstrukci chátrajícího objektu ale Brno nemá peníze," konstatovala.
Radnice v současnosti zjišťuje, za jakých podmínek může nová školka vzniknout. „Počítáme s jednopodlažní budovou na necelých pěti stech metrech čtverečních. V jejím okolí vzniknou i nové cesty, které ji spojí právě se zahradou vily," upřesnila Tomíšková.
K územnímu řízení naplánovala radnice i veřejné projednávání, které se uskuteční patnáctého ledna přímo u místa, kde má nová školka vyrůst. „V příštím roce vyřídíme i stavební povolení. Stavět začneme nejdřív v roce 2014. V rozpočtu na další rok na ni totiž nejsou peníze. Plánujeme ale obnovit školku v Bieblově ulici. V příštím roce poslouží zhruba stovce dětí," slíbila starostka.
Podle ní se časem mohou vrátit děti i do chátrající Arnoldovy vily. Další možností je, že v ní vznikne muzeum architektury. „K tomuto účelu město snáze získá dotace. Například z takzvaných norských fondů, které podporují projekty na obnovu kulturního dědictví. Začátkem roku se kvůli tomu sejdeme i se zástupci ministerstva kultury," vysvětlila náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská.
Arnoldova vila vznikla v roce 1862. Majitelé ji mezi lety 1909 a 1915 rozšířili a upravili v uměleckém stylu art deco s prvky secese. V roce 1939 ji zabralo nacistické gestapo, po druhé světové válce ji začalo spravovat Brno. Na začátku padesátých let tam začala působit mateřská škola, která tak patří k nejstarším ve městě. Od roku 2010 je na seznamu nejohroženějších kulturních památek v republice.