Na opravu přístaviště u Baťova kanálu čekají Strážničtí už řadu let. Současný stav řadě z nich nevyhovuje. „V přístavišti teď nemají turisté žádné pořádné zázemí," zlobila se mladá žena ze Strážnice. Plány nového kotviště ale už nabírají reálnou podobu. Zatím ale na papíře.

Největší problémy způsobují turistům i Strážničanům chybějící sociální zařízení. „Sociálky se začnou stavět už v říjnu," zareagoval na častý dotaz vedoucí strážnického odboru investic a správy budov Petr Helísek s tím, že následně se bude pracovat na dalších plochách.

Podle studie bude mít přístaviště více částí než doposud. „Do areálu se umístí například restaurační a odpočinková zóna, místo pro pořádání koncertů, informační centrum, půjčovna a opravna lodí a řada dalších novinek," popsal vizualizaci Helísek.

Místní oceňují zázemí a také jednotlivé součásti, které nový přístav hostům nabídne. „Líbí se mi propojení místa pro koncerty s rušným turistickým místem. Pokud bude mít přístaviště i vlastní informační centrum, nebude příchozím nic chybět," zamýšlí se rodačka ze Strážnice Eva Štěrbová.

Přístaviště
- nové přístaviště bude stát přibližně 22 milionů korun
- následující rok radnice vytvoří projektovou část
- začátek prací: 2016 2017
- přístaviště bude mít více částí: restaurační a odpočinkovou informační centrum, půjčovnu a opravnu lodí

I přes nadšené radniční plány si návštěvníci novinek v nejbližší době neužijí. Se stavbou za přibližně dvaadvacet milionů korun se začne nejdříve za dva roky. „Reálně by se mohlo začít stavět v roce 2016. Ještě však nemáme všechny plány. Jistější je proto počítat až s následujícím rokem," konstatoval vedoucí investičního odboru.

S přípravou nového přístaviště je spokojený i ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. „Svou podobou kopíruje architekturu Baťových domů. Stavba je proto na správném místě," je přesvědčený Bártek.

Také si myslí, že nový komplex městu pod Bílou věží pomůže. „Na Baťově kanále je Strážnice jedním z nejvyhledávanějších míst. Je proto dobré mít i kvalitní zázemí," vysvětlil muž.

Vizualizace podle Helíska nastiňuje konečnou podobu přístaviště. „První pohled na návrh byl děsivý, velmi mi připomínal krematorium. Jinak v něm nevidím problém, areál je vymyšlený velmi dobře," zamyslel se Strážničan Zdeněk Něnička.

Podobný názor má i Eva Štěrbová. „Koncept přístavu je dobrý. Vedle skanzenu bych ale očekávala něco méně moderního," nabídla svůj postoj Strážničanka.

BARBORA VAJČNEROVÁ