BLANSKO NA VELETRZÍCH. Po brněnském Regiontouru se Blanenští chystají na veletrh cestovního ruchu do Bratislavy. Slovakiatour začíná ve čtvrtek a končí v neděli. V únoru pak šňůru veletrhů zakončí na Holiday World v Praze. „Ukazujeme tam turistického průvodce městem, kalendář a materiál Brána Moravského krasu otevřená. Samozřejmě lákáme zájemce na největší zajímavosti Blanska, Moravského krasu a okolí," řekl Kučera.

ZAHÁJENÍ SEZONY. Blansko, Boskovice a černohorský pivovar zahajují tradičně každý rok turistickou sezonu v Moravském krasu a okolí. Na nádvoří pivovaru. Letos už podesáté. Součástí je kromě nakrojení metrového turistického salámu pokaždé i pokus o netradiční rekord. Letos pořadatelé vyzývají, aby první dubnovou neděli přišlo co nejvíce lidí s dobrou myslí. Mohou přinést vysvědčení se samými jedničkami, osvědčením z Mensy o vysokém IQ nebo že jsou držiteli patentu. Počítá se i kytice dobromysli nebo pytlík oregana. Jako symbol spolupráce v cestovním ruchu budou dobromysl sázet v blanenském muzeu, na zámku v Rájci nebo rudickém větrném mlýně. Na akci se chystá například Jan Souček z Blanska. „Chodím tam rád. Většinou je pěkně a je to super výlet, na kterém člověk potká řadu známých. Do rekordů se moc nezapojuji. Dám si dvě piva a autobusem jedu domů," usmál se muž.

MOBILNÍ PRŮVODCE. Seznam blanenských památek, ubytování, restaurace, jízdní řády, bankomaty. Nebo tipy na výlety, mapa města, kalendář akcí. To vše najdou turisté ve svých mobilních telefonech díky nové aplikaci. Tu Blanenští spustí v dubnu. „Dostali jsme dotaci z kraje šedesát tisíc a nechali jsme udělat mobilního turistického průvodce. Nyní se testuje a naplňují se databáze. Bude i v angličtině," řekl blanenský úředník Jiří Kučera.

SPOLEČNÁ PROJÍŽĎKA. V květnu se v Rudici uskuteční setkání turistů z Vyškova a Blanenska. Na cyklostezce Srdcem jižní Moravy, která slaví letos deset let. Cyklisté se do Rudice sjedou už podruhé.

MEMORANDUM. Podnikatelé, města, obce, mikroregiony. Správa jeskyní nebo neziskové organizace. Ti všichni mají podepsat memorandum o spolupráci v cestovním ruchu na Blanensku. Jedním z prvních kroků bude podle Jiřího Kučery sjednocení webových stránek, které na Blanensku představují region. „V internetových vyhledávačích je z našeho regionu suverénně nejvyhledávanějším heslem Moravský kras. Kaprálův mlýn má zaregistrovanou doménu moravskykras.eu. Tu chceme po dohodě využít jako rozcestník pro weby o Blanensku, Boskovicku a jeskyních Moravského krasu," upřesnil.

NOVÝ FILM. V květnu má premiéru dokument o známém podnikatelském rodu Ježků. Film mapuje historii bývalé Ježkovy továrny v Blansku. V areálu, kde před lety fungovaly Adamovské strojírny a po jejich krachu se tam přesunuly menší firmy. „Máme natočené například historické stroje a předměty z Ježkovy továrny. Víc neprozradíme," řekl režisér a kameraman Radek Popelka.

FESTIVAL V PARKU. Letní festival v centru města. S několika známými kapelami. Olympic, Mandrage, Dara Rollins, Mňága a Žďorp. Do kulturní akce, která v Blansku léta chybí, se pustil promotér Tomáš Mokrý. Ten stojí za řadou sportovních podniků v regionu a také za nedávným svatomartinským gastrofestivalem v Blansku. „Léto a hudba k sobě prostě patří. V Blansku podobná akce chybí, tak to vyzkoušíme. Když se festival ujme, uspořádáme další ročník. Chceme přilákat i lidi z okolí Blanenska," řekl Mokrý. Jednodenní Morava Park Fest se bude konat v blanenském zámeckém parku v sobotu druhého července.

úsvit historie Blanska První písemná zmínka o Blansku je zachycena již v Letopise Kanovníka vyšehradského, pokračovatele Kosmova. Vztahuje se k zajímavé události roku 1136, která tehdy měla celostátní dopad. „Mezi olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem a brněnským údělným knížetem Vratislavem plál ostrý majetkový a politický spor o právo postavit v Blansku nový kostel," řekl Jiří Kučera, vedoucí kanceláře tajemníka blanenského městského úřadu. Spor rozsoudil ve prospěch biskupa až pražský kníže Soběslav a věc se rozhodně neřešila v rukavičkách. „Moravští Přemyslovci měli na Zdíka, jako oporu centrální moci pražského knížete na Moravě, spadeno. Pokusili se ho i unést. Neúspěšně. Šlo o to, zda i na Moravě bude mít hlavní slovo pražský kníže, anebo si tu budou jednotlivá údělná knížata dělat, co chtějí, a rozštěpená Morava se pak snadno rozpadne a stane něčí kořistí. Třeba Uhrů," vysvětlil Kučera. Zdík byl člověk evropského rozhledu, znal osobně nejvýznačnější muže své doby. Papeže, Bernarda z Clairvaix i císaře. Dvakrát jako diplomat navštívil Svatou zemi a často cestoval po území Svaté říše. Zemřel v roce 1150 a byl pohřben ve Strahovském klášteře v Praze.