S Masaříkem se redakci spojit nepodařilo. Jeho rezignace některé obyvatele zaskočila. „Je to pro mě překvapivé zjištění. Žádné bližší zprávy k tomu nemám. Pokud však naznal, že je to pro něj těžké, je to jeho rozhodnutí. Myslel jsem, že to dotáhne až do konce aktuálního volebního období," přiznal například Josef Václavík. Ten byl před časem členem petičního výboru za odvolání předchozího starosty Trefilíka, který vedl obec bez přestávky posledních pětadvacet let.

Právě Trefilík, jenž byl odvolaný v srpnu, se stavěl k Masaříkovu zvolení starostou od začátku skepticky. „Přijal jsem to s nedůvěrou. Nevím, zda to bylo to pravé ořechové pro Novosedly. A nakonec došlo na má slova. Až tak moc mě tedy jeho odstoupení nepřekvapilo. Milana znám, dělal mi jednu dobu i místostarostu. Je to hodný kluk, ale na funkci starosty je potřeba mít také trochu ostré lokty a to on nemá," prohlásil někdejší první muž obce.

Trefilík chce volby

V Novosedlech mají problémy s obsazením pozic ve vedení obce od začátku aktuálního volebního období. Masařík střídal v září Trefilíka, který se v poslední době potýkal s problémy, a to hlavně mimo úřad. V červenci přišel o řidičský průkaz kvůli řízení pod vlivem alkoholu, vysvětloval také šarvátku na veřejnosti. Lukeš je zase už třetím místostarostou za poslední rok. Před ním tuto funkci vykonávali Zdenka Kollmanová (Sdružení nezávislých kandidátů) a Adam Hrůza (KDU-ČSL).

Současný místostarosta se o vyšší pozici ucházet nehodlá. „O kandidatuře na starostu neuvažuji. Aktuálně bych to nedokázal skloubit se svou prací," prozradil Lukeš, jenž působí v odvětví informačních technologií.

Otázku nového starosty měli řešit novosedelští zastupitelé na pátečním večerním mimořádném pracovním zastupitelstvu. „Nevím, co tam padne za návrhy. V současné době ale vidím jediné řešení, a to nové volby," uvedl Trefilík krátce před tímto jednáním. Znamenalo by to krátkodobé bezvládí a stop investicím. „Vím, že na tom mám svůj díl viny. Hlásím se k němu a chtěl bych ho pomoci řešit, ale v Novosedlech to v současné době bude asi dost složité," doznal se.

MICHAL HRABAL