Je jisté, že dosluhující městské lázně na náměstí Svobody nahradí nový krytý bazén v Louce, znojemští radní už zažádali o územní povolení. Podle jejich plánu se počítá se šesti plaveckými drahami, brouzdalištěm i zázemím s vířivkou. Z tři roky staré studie také vyplývá, že má stavba bazénu město přijít na 175 miliónů korun a starosta Vlastimil Gabrhel počítá s tím, že se na stavbu podaří sehnat dotace.

Zásadním zádrhelem připravovaného projektu by se však mohl stát počet drah. Město jich chce méně, než plavci, kteří Znojmo v minulosti svými výkony proslavili. „Preferuji šest drah v jednotné hloubce. Jsou dostatečné pro závody a hlavně méně náročné na výstavbu a budoucí provoz, který je i tak hodně náročný," popsal své záměry Gabrhel. Na náměstí Svobody mohou nyní lidé plavat pouze ve čtyřech drahách.

Podle trenéra znojemských plavců Jiřího Kyněry ale navýšení o pouhé dvě dráhy nebude rozhodně dostačující. „Aby se kapacitně uspokojila veřejnost, bylo by ideální, aby se uvažovalo o osmi drahách. A co se týká závodního plavání, tak plavecký svaz už nezařazuje bazény o šesti drahách do programu mistrovství republiky jak u žactva, tak u seniorů," zdůvodnil Kyněra.

Ozývají se i další hlasy, které by byly pro větší počet plaveckých drah. „Myslím si, že hned na úvod byla velká škoda, že se stávající bazén v Louce hned nezastřešil. Když už se bude stavět nový bazén, který by měl sloužit několik desítek let, mohl by splňovat základní požadavek na osmidráhu," naznačil zakladatel občanského sdružení Znojemští plavci Bronislav Mikulášek.

Hlavní důvod pro postavení více drah je podle něj ten, aby měla mladá i starší veřejnost kam chodit opravdu plavat, což právě kvůli nedostačující kapacitě starých lázní na náměstí Svobody nebylo moc dobře možné.

Plavci doufají, že město, potažmo starosta, vyslyší jejich hlasy a vybuduje se tak bazén, který bude v dostatečné míře sloužit jak veřejnosti, tak i plaveckým závodníkům.

Otázkou zůstává, jak se k jejich připomínkám postaví vedení Znojma a jestli bude otevřené všeobecné diskuzi. „Se starostou bychom se chtěli sejít, a své argumenty mu sdělit," dodal Kyněra.

KLÁRA TESAŘOVÁ
VOJTĚCH SMOLA