Ta symbolizuje divadelní oponu a rozšiřuje foyer ven mezi kolemjdoucí. „Fontána je krásné vodní dílo. Bojím se však, že údržba pro nás bude problémová," uvedl Kasala. Tisíce mikronových trysek totiž podle něj může ucpat prach z přilehlých silnic nebo popadané listí. „Až situace ukáže, jestli potřebujeme extra pracovníka jen pro fontánu," vysvětlil ředitel.

Pondělním slavnostním otevřením parku před Janáčkovým divadlem končí série oprav parku Koliště, které začaly před dvěma lety. Pod parkem už dříve vznikly podzemní garáže. Světelnou oponou jsou kolemjdoucí nadšeni. „Efekty na vodní stěně jsou nádherné. moc se mi to líbí," pochválila nový park Brňanka Lucie Kalvodová.

Zazimování

Podsvícenou vodní stěnu si návštěvníci parku ale užijí pouze do středy. „Všechny stavby s vodními prvky se musí zazimovat před tím, než se objeví první mrazy," řekla mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová.

Ředitel Veřejné zeleně Kasala však s magistrátem vyjednává, aby se vodní fontána zazimovala až v neděli. „Lidé by si ji užili o pár dní déle. Stavby s vodními prvky otevíráme podle počasí, většinou až ke konci dubna nebo až v květnu," vysvětlil.

Město Brno za posledních deset let opravilo většinu brněnských parků. „Na Špilberku jsme vybudovali výhledové trasy nebo jsme tam zasadili vinnou révu. Připravujeme opravu přístupové cesty na hrad z Údolní ulice," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

S tím souhlasí dosluhující brněnský náměstek pro územní plánování a životní prostředí Ladislav Macek. „Za osm let jsme například opravili Lužánky, Denisovy sady nebo Tyršův sad. Rekonstrukce stály přes dvě stě milionů korun. Téměř sedmdesát procent zastřešily dotace z Evropské unie," vysvětlil. Dále dodává, že si nevzpomíná na jediný významný brněnský park, který by nedostal v posledních deseti letech novou podobu. Mrzí ho však, že se nezačalo dříve s opravou Björnsonova sadu.

Lákadlo pro rodiny

Nástupce Macka na brněnském magistrátu Martin Ander chce výrazně opravit Wilsonův les. „Lavičky i chodníky jsou ve špatném stavu. Chci postavit most z Kamenného Mlýna na žabovřeské louky," popsal konkrétní změny Ander.

Chce, aby se parky změnily na příjemná místa, kde se lidé budou potkávat a trávit tam svůj volný čas. „Mají lákat převážně rodiny s dětmi. Rodiče se posadí v sezónních kavárnách a děti si budou hrát," představil vize budoucí náměstek Ander. Nechce ovšem obnovovat pouze staré brněnské parky. „Chci postavit také nové. Už mám vytipovaných pár lokalit," sdělil Ander s tím, že peníze na novou výstavbu se v městské kase určitě najdou.

O brněnské parky se starají městské části nebo příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna. „Je jich devět a a nespočet stromořadí. O vše se stará přibližně třicet zaměstnanců. Pečují o dřeviny, uklízejí chodníky nebo natírají altánky," vysvětlil ředitel organizace Jozef Kasala s tím, že teď převážně hrabou listí a připravují se na blížící se zimu.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

EMA ZEZULOVÁ