„Výzkum je hlavně o nápadech, o tom, aby si lidé kladli otázky a hledali na ně odpovědi. Nástroje pro výzkum tu máme. Potřebujeme i špičkové výzkumníky," řekl.

Dettenhofer vystudoval mikrobiologii a imunologii na univerzitě v Kalifornii. Před nástupem do Ceitecu například řídil výzkumné projekty ve firmě Crucell spadající pod koncern Johnson&Johnson.

Ceitec je platformou vědců v oblasti věd o živé přírodě, pokročilých materiálů a technologií. V Brně sdružuje šest univerzit a institucí. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je neobvyklé, že vysokou funkci v českém výzkumném centru zastává cizinec. „Dosud jsme se pohybovali v prostředí tvořeném učiteli a jejich žáky. Nyní doufáme, že se díky nové spolupráci více otevřeme mezinárodnímu prostředí," řekl Bek.

Ceitec bude sídlit ve vlastních budovách za pět miliard korun v areálu brněnského kampusu a v areálu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. Ten se právě staví. Do plného provozu by mělo vědecké centrum vstoupit v roce 2014. Infrastruk­tura vzniká postupně, některé týmy už pracují v laboratořích brněnských univerzit. V minulých měsících se výzkumníci pochlubili například vývojem ultratvrdého laku, který dokáže nahradit přírodní zubní sklovinu.