Problém si uvědomili i tamní radní. „Centrum chybí. Staré se zachránit nedalo, nebyl v něm vodovod ani elektřina. Navíc stálo na soukromém pozemku. Od jeho zrušení jsme se snažili pro nový sběrný dvůr najít vhodné místo," uvedl židenický místostarosta Petr Kunc.

Dodal, že obnova na starém místě nebyla možná. „Kvůli chybějícím inženýrským sítím i kvůli tomu, že se tam plánovala přeložka tramvaje," vysvětlil místostarosta.

Radní proto hledali jiné místo, kde by mohl sběrný dvůr vzniknout. „Jako jediný přichází v úvahu prostor u židenického vlakového nádraží. O jeho umístění jsme jednali s odborem územního plánování a rozvoje. Získali jsme souhlas," informoval Kunc.

Místo, kde by sběrný dvůr mohl v budoucnu stát, se nachází blízko vlakových kolejí. Proto je potřeba povolení od Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. „Pokud získáme souhlas také od nich, začneme připravovat projekt na výstavbu dvora," informoval místostarosta. Dodal, že výstavba vyjde na dva a půl až tři miliony korun, Žideničtí ji chtějí zaplatit z dotací Evropské unie.

Pokud železničáři stavbu odsouhlasí, v polovině příštího roku budou mít radní připravený projekt. „Stavba by pak mohla začít touto dobou v příštím roce," doplnil Kunc.

Radní počítají i s variantou, že železničáři souhlas nedají. „V tom případě by mohl sběrný dvůr vyrůst u plánovaného parkoviště v Olomoucké ulici. Jeho výstavba by však byla složitější," upozornil místostarosta.

Místní doufají, že nové centrum za nádražím vyroste. „Když potřebujeme něco odvézt do dvora, musíme jet až do Líšně. Je to nepohodlné," řekl například Jakub Svozil.

U nádraží plánují Žideničtí spolu se stavbou sběrného dvora také opravu parkoviště. „Auta tam stojí na šotolině. Nahradí ji asfalt," řekl Kunc.

Stavbu sběrných dvorů a třídění odpadu chce příští rok podpořit magistrát. "Iniciativu židenických vítám, pokud se podaří pro to umístění získat souhlasy od železničářů, určitě můžou počítat s podporou města na zřízení sběrného střediska," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

JAN ČAMBORA