Největší rybník na Blanensku, Olšovec v Jedovnicích, čeká o víkendu výlov. Do městečka se sjedou tisíce lidí. „Na hrázi budeme prodávat kapry, tolstolobiky, amury, plotice a v omezeném množství líny. Z dravých ryb potom candáty, štiky a sumce," upřesnil šéf jedovnických rybářů Josef Kocman.

Součástí výlovu je i dvoudenní jarmark. Jak sdělil jednatel společnosti Olšovec Jedovnice Leoš Blažek, stánků bude kolem sto padesáti. „Na hrázi chceme nechat jen stánky s prodejem ryb a s řemeslnými či rukodělnými předměty. Chybět samozřejmě nebudou místa s občerstvením. Lidé mají rádi rybí speciality, po ránu rybí polévku a později pak smaženého kapra," sdělil Blažek.

V dalších částech kolem rybníka budou stánky s podzimním nebo spotřebním zbožím. Děti se budou moct svézt na kolotoči nebo na ponících. Kvůli množství návštěvníků bude posílena autobusová doprava na linkách z Blanska a Brna-Židenic.

94 let

V neděli si celá země připomíná čtyřiadevadesát let od vzniku Československé republiky. Na řadě míst státní svátek oslaví lampiónovými průvody a různými pietními akcemi. Například na letovickém hřbitově už v pátek ve čtyři hodiny odpoledne slavnostně odhalí památník, který uctí letovické vojáky padlé v první světové válce.

V Blansku i v Boskovicích jsou plánované slavnostní projevy, položení věnců k pomníkům a vyhrávání dechovek. Na lampiónový průvod vyrazí v sobotu v pět hodin například v Šebetově, v sedm hodin v Cetkovicích, v neděli v šest hodin ve Světlé, v půl šesté ve Vanovicích a v dalších obcích.

O víkendu se však nebude vzpomínat jen na padlé v první světové válce. Kníničtí zavzpomínají na staré časy. Tamní Klub přátel kulturního domu zve na sousedskou besedu nad fotografiemi a dobovými artefakty pod názvem Proměna Knínic v čase. Fotografie od dvacátých let minulého století, kroniky či videoprojekci z amatérských záznamů zájemci uvidí v kulturním domě v neděli od dvou do čtyř hodin. Odpoledne bude pokračovat besedou s důchodci za hudebního doprovodu, dobroty z domácí kuchyně nabídne malá cukrárna.

Výstava pro kardinála

Boskovičtí si zase připomenou svého slavného rodáka kardinála Tomáše Špidlíka. Vernisáž výstavy věnované kardinálovi se koná v neděli ve dvě hodiny odpoledne v Muzeu Boskovicka. Bude otevřená čtrnáct dní. „Snažili jsme se oslovit lidi z Boskovic, kteří se s kardinálem za jeho života setkali. Nakonec se podařilo ze shromážděných textů a snímků sestavit šest výstavních panelů," uvedla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková s tím, že výstavu připravila tamní jednota Orel za podpory města. Vernisáž zpestří návštěva italských fotografů z města Modena. „Fotografové i lidé z města Modena se s kardinálem setkávali. Provedeme je po městě a uděláme s nimi při vernisáži výstavy malou besedu," dodala Vítková.

Pořadatelé o víkendu myslí i na děti. TJ Rytmus Boskovice pořádá v neděli pochod podzimní přírodou nazvaný Z pohádky do pohádky za Večerníčkem. Start je od tří do půl čtvrté od školičky u městských lázní. V sobotu se v lanovém centru boskovického westernového městečka koná drakiáda. Od jedné hodiny tam bude na programu volné létání draků i soutěže. Cenu získá ten, jehož drak poletí nejvýš, nebo majitel nejkrásnějšího vyrobeného draka.