Nový loterijní zákon nám v boji s hazardem nepomůže, spoléháme na Ústavní soud. Toto je společný názor obcí i občanských sdružení, které chtějí omezit hrací automaty a videoloterijní terminály. Loterijní zákon před dvěma týdny odsouhlasila vláda a kromě změn ve zdanění hazardních her má například umožnit obcím, aby ze svého území vykázaly automaty už do půl roku.
Podle organizace Občané proti hazardu je nový zákon vlastně zbytečný, protože jeho cesta ke konečnému schválení a podpisu prezidenta může trvat i několik let. „Začne platit nejdříve v roce 2015. Jeho konečná podoba je navíc ve hvězdách, protože při průchodu parlamentními komorami se může řada věcí změnit. My na něj už nečekáme, nejpodstatnější je pro nás verdikt Ústavního soudu," podotkl předseda organizace Martin Svoboda.
Souhlasí s ním i předseda sdružení Brnění Matěj Hollan. „Ministerstvo nový zákon připravilo jen proto, aby vypadalo, že problematiku chce řešit, přitom dopředu vědělo, že v této podobě nemá šanci obstát," řekl.
Na soud se obrátilo několik měst a obcí, mimo jiné i Židlochovice na Brněnsku. „Nechceme žádný hazard. Co jsme mohli, to už jsme vlastní vyhláškou zlikvidovali. Zbytku se doufám zbavíme s pomocí Ústavního soudu. Nechceme žalovat stát, jde nám o to, prosadit platnost vlastní vyhlášky," vysvětlil starosta Židlochovic Vlastimil Helma.
Ústavní soud jejich stížnost přijal 21. června. „Mohu potvrdit, že podání jsme přijali, ale datum, kdy bude soud stížnost projednávat, zatím neznám. Záleží na tom, jak složitý je to případ a jestli bude například nutné zjišťovat názory znalců," řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Podle zdroje obeznámeného s děním na soudu by veřejné projednání mohlo začít už za několik týdnů.
Vlastní cestou usiluje o regulaci hazardu také Brno. Na ministerstvo financí podal magistrát podněty na prošetření desítek heren ve městě. Čtyřiašedesát heren existuje v rozporu s městskou vyhláškou, která zakazuje jejich provoz v zónách vytyčených městskými částmi. Dalších dvaadvacet podnětů směřuje na herny v sousedství škol, nemocnic a dalších chráněných budov, které získaly svá povolení v rozporu se zákonem," informovala Veleslava Höhnlová z odboru rozpočtu a financování brněnského magistrátu. Ministerstvo už zahájilo správní řízení s jedenadvaceti provozovateli a další budou následovat.
Připravovaný zákon kritizují kromě odpůrců hazardu i jeho provozovatelé.
Podle výkonného ředitele Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Spelos Petra Vrzáně obcím a státu hrozí soudy a placení ušlého zisku. Právě proto, že stát chce zkrátit přechodnou lhůtu, ve které obce nesmějí rušit automaty, ze tří let na půl roku. „Expert na ministerstvu financí řekl, že by bylo dobré nechat doběhnout povolení u některých přístrojů až do roku 2017. Tak, aby státu nehrozilo, že bude platit náhrady škod. Ovšem ministr do těchto expertních názorů svévolně zasáhl tím, že novým zákonem ještě více zkrátil přechodné období. Domníváme se, že se stát v tomto chová nezodpovědně," uvedl Vrzáň.