Letos se ale Program rozvoje venkova hodně zúžil. Místo loňských jednaosmdesáti milionů korun Jihomoravský kraj rozdá jen dvacet milion korun. Navíc krajští radní nevypsali některé dotační tituly. Obce, které nejsou ze socioekonomicko slabších mikroregionů (na Blanensku se jedná o mikroregion Malá Haná) si tak mohou požádat jen v dotačním titulu osm, který je určen na úroky z úvěrů na investiční akce k rozvoji obcí a svazků obcí.

Jak uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement, žádné peníze navíc nyní kraj poskytovat nebude. „Až vyhodnotíme tento dotační program, budeme vědět, jestli se použijí všechny peníze. Jak se bude situace vyvíjet dále, nelze předjímat. Zatím bylo v rozpočtu pro Program rozvoje venkova vyčleněno zmíněných dvacet milionů korun,“ sdělil Klement. Ten doplnil, že si ale obce mohou zažádat o peníze i v jiných dotačních programech.

Starostům zvláště malých vesnic se postup Jihomoravského kraje příliž nezamlouvá. „V loňském roce hejtman důrazně propagoval, že bude podporovat malé obce, ale skutečnost je jiná. Přitom pro mnoho obcí je tento program jedinou možností jak získat nějaké dotace, ale přitom nezatížit příliš obecní rozpočet. Je zde totiž především u malých vesnic malá spoluúčast. To znamená, že obec může nějaký projekt udělat na několik etap a přitom většinu peněz získat z dotace,“ uvedl například starosta Krasové Václav Vágner.

Bezpečná zastávka

Právě Krasová loni dostala od kraje dvě stě tisíc korun na opravu a rozšíření veřejného osvětlení. „Letos jsme chtěli kvůli bezpečnosti chodců udělat autobusovou zastávku s připojovacím pásem. Autobus by tak nezastavoval jen u krajnice hlavní silnice jako dosud.

Předpokládám, že by to stálo kolem čtyř set tisíc korun, takže nějakých dvě stě tisíc korun z dotace by nám hodně pomohlo. Nyní tedy musíme počkat a uvidíme až v druhé polovině roku, jestli se můžeme s naším rozpočtem do toho pustit,“ dodal krasovský starosta.

Vyčkávat budou i ve Lhotě Rapotině. „V minulých letech jsme s pomocí tohoto programu vyměnili okna a opravili střechu na budově obecního úřadu a letos jsme chtěli celou akci dokončit novou fasádou. Protože ale peníze nezískáme, vyčkáme do pololetí, kdy už budeme vědět více, jak se nám plní rozpočet a zda fasádu letos uděláme na vlastní náklady. Prioritou je teď pro nás čistička, takže pokud peníze letos na fasádu nebudou, není to zase až tak velký problém. Horší by bylo, kdyby nebyly peníze z kraje, když se dělala ta okna a střecha,“ sdělil starosta Michal Sedlák.

Každý rok se do Programu rozvoje venkova hlásila i obec Louka. Vesnička na Olešnicku, kde žije sedmdesát obyvatel, díky krajským penězům zvelebila svůj kulturní dům či hřiště na malou kopanou. „Loni jsme pak opravili víceúčelovou nádrž a letos jsme chtěli tento projekt dodělat. Když tedy dotace z kraje nebudou, musíme použít peníze z obecního rozpočtu,“ řekl místostarosta František Dvořák. Ten doplnil, že dotační titul, ve kterém by získali peníze na úroky z úvěrů, jim nepomohl. „Jsme malá obec, takže si nechceme půjčovat,“ doplnil Dvořák.

Rozbitá cesta

Peníze navíc musí z obecního rozpočtu použít rovněž v Kuničkách. Jak prozradil starosta Petr Dedecius, v minulém roce s pomocí kraje opravili část silnice ve vilové čtvrti. „Cesta je v této části obce tak v havarijním stavu, že i přestože letos dotace nebude, zbývající úsek opravíme,“ vysvětlil starosta.

Škrty v dotačním programu se nelíbí ani Radoslavu Ježovi. Ten starostuje v malé vísce se zhruba padesáti obyvateli, v Kunčině Vsi. „Tímto krokem se velice zbrzdí další rozvoj naší obce, jelikož z vlastních zdrojů pokrýváme provozní náklady a tyto opravné práce většího rozsahu bude těžké financovat,“ sdělil Jež.