Na dětské odpoledne, které se uskutečnilo začátkem června, zve úvodní stránka obce Stvolová. Další články jsou pak staré dokonce tři roky. V podobném duchu se nese webová prezentace i některých dalších obcí na Blanensku.

Obec Ústup na svých stránkách naposledy informuje o tom, že se v lednu změnily úřední hodiny obecního úřadu. Vážanští zase v sekci aktuality zvou na mikulášskou nadílku. Při rozkliknutí některé ze záložek se navíc jejich nabídka přestane zobrazovat a člověku pídícímu se po nějaké informaci tak nezbývá než zoufale klikat na tlačítko zpět. „O problému nevím, minulý týden ještě stránky fungovaly normálně. Řeknu paní, která je má na starost, ať se na to podívá," řekl starosta Vážan Libor Dvořák.

Podle Jaroslava Parmy z boskovické radnice kvalita obecních webů záleží převážně na lidech, kteří se na jejich tvorbě podílejí. „Pokud chcete mít aktuální web, který poskytne potřebné informace, je nutná jeho denní aktualizace. Když se tam tři nebo čtyři dny nic nezmění, okamžitě klesá návštěvnost stránek," uvedl s tím, že takto častá aktualizace může být zejména u menších obcí problematická. „Musí se leda najít nadšenec, který stránky spravuje, a to většinou zadarmo ve svém volném čase," dodal Parma.

Na přelomu loňského a letošního roku své stránky vylepšily Lysice. Lidé na nich nyní najdou více informací uspořádaných v přehledných rubrikách, jako například Radnice, Historie, Turistické zajímavosti nebo Ze života organizací.

Pozadu nezůstaly ani Křtiny. „Před čtrnácti dny jsme spustili jsme nové webové stránky se stylově čistým designem a přehledným obsahem. Přibylo i několik zcela nových aplikací, třeba odkazy pro poutníky. Stránky jsou také mnohem více propojené s různými spolky a organizacemi v obci," řekl starosta František Novotný.

Většina webových stránek vypadá profesionálně, jiné však kvůli přehnané barevnosti a různým designovým prvkům ztrácí přehlednost. Přehledné jsou většinou stránky nejmenších obcí, poněvadž ty často kromě povinně zveřejňovaných informací nenabízejí vůbec nic.

Například na stránkách Kněževsi na návštěvníky vykoukne momentálně prázdná úřední deska, několik platných vyhlášek a odstavec o historii obce.

Některé obce a města v regionu se pravidelně účastní soutěže Zlatý erb. V ní porotci v několika kategoriích hodnotí jak úroveň a přehlednost informací, které obce musí zveřejňovat ze zákona, tak i například výtvarné zpracování stránek. V kategorii elektronická služba pak sehrává roli především nápaditost a užitečnost. Letos tuto kategorii v kraji vyhrály Boskovice se svou digitalizovanou kronikou. „Místním chyběla možnost nahlížet do kroniky města. Nelze ji totiž zapůjčit mimo městský úřad. Její naskenování a umístění na stránky je proto dobrý nápad," vysvětlil Parma.

O tom, co se událo od dvacátých let minulého století, si mohou přečíst i ti, kteří zavítají na stránky Rozseče nad Kunštátem. „Naskenování historických dokumentů nás stálo sedm tisíc korun. O kroniku je na webových stránkách velký zájem," uvedl před časem rozsečský starosta Miroslav Šikula.

V kategorii Nejlepší stránky měst letos Boskovice naopak propadly. Umístily se nejhůře za dobu, kdy se soutěže účastní, a to kvůli jedinému hodnoticímu kritériu – bezbariérovosti stránek. „Musíme ještě zlepšit přístupnost stránek pro handicapované. Po přechodu na novou strukturu webu to stále nemáme dopracované," uvedl Parma. Návštěvníci boskovického webu si podle něj nejvíce cení aktuálnosti a množství informací ze života ve městě. Uživatelé si stránky mohou propojit i se svým profilem na sociální síti Facebook a dostávat tak pravidelné informace například o přerušení dodávky elektrické energie nebo pitné vody.

Do soutěžního klání o nejlepší web se na jaře zapojila také obec Rudice. Stránky si díky možnosti volby z osmi světových jazyků přečtou i Španělé nebo Holanďané. Nabízí rovněž oblíbenou bezplatnou inzerci a videoklip o obci.

Titul nejlepší internetové stránky v České republice v kategorii obcí před dvěma lety získaly Petrovice. Čtenáři si tam mohou dle libosti nastavit velikost textu, objednat se na úřad či si na semaforu poplatků zkontrolovat, zda mají řádně uhrazené poplatky za svoz komunálního odpadu či za psa. Jako první Petrovice vytvořily také správu hřbitova on-line. Od té doby se jimi inspirovalo mnoho měst a obcí.

VERONIKA MACHOVÁ