Archeologové kostru, která může být až čtyři tisíce let stará, nenašli v hrobě. „Tělo bylo hozené do zásobní jámy na obilí. Část díry ale lidé ve středověku narušili při výstavbě sklepa, proto není kostra celá," vysvětlil Zůbek.

Podle dalšího z archeologů Petra Galušky není nález kostry v jámě na obilí výjimka. „Lze ho očekávat v jednom z deseti zásobníků," odhadl.

Další objevy?

Zůbek věří, že na náměstí se podaří nalézt další objevy. „Dlažební kostky zmizely asi z poloviny náměstí, zbývá ještě velká plocha," poznamenal.

Archeologové už dřív objevili hrob v horní části náměstí. „Byl ale zdevastovaný novější zástavbou. Z dřívějška víme také o nálezu tří žárových hrobů u Staré radnice. Můžeme si tyto nálezy vyložit tak, že v těchto místech bylo v minulosti malé pohřebiště, ze kterého zbylo jen několik hrobů. Ale to jsou zatím jen domněnky," uvedl Zůbek.

Galuška upozornil, že v jámě se kromě kostry dočkali i dalších nálezů. „Z každé vrstvy, přes kterou jsme se snažili dostat hlouběji, jsme museli materiál zvlášť oddělovat. Nejprve jsme objevili zásobní jámu, pak střepy džbánu, zvířecí kost a také několik lidských kostí. Ty nepatřily k hlavnímu nálezu, ale dospělému člověku," informoval.

Podle archeologa Petra Holuba poputují nálezy do laboratoře. Tam je očistí a slepí. „Každý kus dostane jedinečné inventarizační číslo, aby se dal kdykoliv dohledat. Pak je uložíme do depozitářů," popsal postup Holub.

Podle znalce brněnského podzemí Aleše Svobody, který se účastnil objevu koster v kostnici pod kostelem svatého Jakuba, je v Brně velký potenciál pro nálezy dalších zatím neznámých hrobů i koster mimo ně. „Objev na Zelném trhu mě docela překvapuje. Na druhou stranu, pokud je nález opravdu z doby bronzové, není to až tak nelogické. Tehdy vypadal terén úplně jinak a také využití místa bylo jiné. Nicméně to značí, že už tehdy bylo Brno osídlené a významné místo," vysvětlil Svoboda.

Archeologové pracují na Zelném trhu od konce března kvůli rekonstrukci náměstí, kterou schválilo město. Našli tam už například základy kašny ze začátku osmnáctého století, několik středověkých sklepů, které patřily správě tržiště, nebo základy pranýře. Objevili také několik desítek mincí, středověkou hrací kostku, hřebínky nebo prsteny.

Archeologické výzkumy budou pokračovat po celou dobu zemních prací na náměstí. „Termín dokončení nám zatím neohrozily," komentoval práci archeologů stavbyvedoucí Lukáš Dzoba.

Opravy náměstí za šedesát milionů korun mají podle plánů skončit ještě letos před tradičními vánočními trhy.