Obrovské náklady na výrobu ledu a zatékání do budovy jsou největší potíže, které v souvislosti se zimním stadionem ve Vyškově trápí správce i místní sportovce. Stavba ze sedmdesátých let minulého století podle nich už dávno neodpovídá dnešním standardům a požadují její rekonstrukci.

„Celkový stav stadionu je opravdu špatný. Byl postavený už v roce 1975, a přestože se ho snažíme udržovat, vyžaduje celkovou opravu. Za nejdůležitější považuji zázemí pro hokejisty. Sice v šatnách děláme každoročně menší úpravy, ale i tak jsou izolace i odpady ve velmi špatném stavu. Sprchy pak nefungují vůbec. Důležitá je i oprava toalet pro veřejnost nebo modernizace strojovny," vyjmenoval vedoucí zimního stadionu Petr Přikryl.

Jako další palčivý problém pak vnímá únik energií mimo halu. „Což se nám promítá ve velmi vysokých nákladech na výrobu a údržbu ledu. Proto je potřeba zateplit i plášť budovy. Podobná zařízení sice nebývají výdělečná, my ale proděláváme hodně peněz a stavební úpravy můžou snížit ztráty až na polovinu," poukázal Přikryl.

Jeho slova potvrzuje i člen výboru Městského bruslařského klubu Radim Doležel. „Na začátku září už mají všude namražený led a tady se s ním začíná teprve teď. Protože stadion není zateplený a venku je na začátku podzimu ještě velmi teplé počasí, trvá nám to déle. Navíc máme měkký, nekvalitní led, do kterého se snáze dělají rýhy, což může být i nebezpečné. Ani celé zázemí už neodpovídá dnešním standardům," upozornil.

Například toalety jsou podle něj v katastrofálním stavu. „A když prší, z konstrukce kape voda na led. Při srovnání s jinými by si vyškovský zimní stadion stavební úpravy rozhodně zasloužil," je přesvědčený Doležel.

Toho si je vědomé i vedení města, které už v příštím roce plánuje zahájit totální rekonstrukci. „Víme, že současný stav zimního stadionu je takový, že kromě nosných konstrukcí je všechno za možností provozuschopnosti. Dá se říct, že pohromadě teď budova drží jen silou vůle a díky obětavosti lidí, kteří tam pracují," naznačil starosta Vyškova Karel Goldemund.

Podle něj dojde k celkové změně koncepce stadionu. „Snížíme jeho kapacitu. Jednu tribunu zrušíme a místo ní postavíme šatny. Kvalitu místa pro sportovce to ale nezhorší. Celým návrhem jsme se zabývali dlouho, jednali jsme i s hokejisty a vedoucím stadionu. Veškeré úpravy se výrazně podepíšou i na levnější ekonomice provozu," ujistil Goldemund.

Dvě etapy

Obnova je rozplánovaná do dvou etap. První bude zahrnovat stavební úpravy, zateplení, opravu střechy a změnu vnitřních dispozic. Druhá pak modernizaci technologií. „K takovému řešení jsme museli přistoupit, protože nebylo možné najednou obsáhnout všechny potřebné práce kvůli podobě vypsaných dotací. Další titul, o který si požádáme v druhé polovině příštího roku, bude vypsaný tak, aby se do oprav dala zahrnout právě technologická část," nastínil vyškovský starosta.

O příspěvek na první etapu už má město požádano z Operačního programu Životní prostředí. „Předpokládám, že o tom, jestli evropské peníze získáme, se rozhodne na přelomu února a března. Žádáme asi o osmnáct milionů korun," přiblížil starosta. Na celou rekonstrukci ale bude potřeba daleko vyšší částka. „V tuto chvíli zpracováváme projektovou dokumentaci. Náklady na přestavbu jsme předběžně vyčíslili na přibližně čtyřicet milionů korun," uvedla mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Pokud město dotaci nezíská, bude na rozhodnutí zastupitelstva, jestli k opravám dojde. „Přesto zpracováváme projekt, díky němu budeme mít představu, jaké úpravy udělat, aby rekonstrukce byla co nejlevnější. Pak bude záležet na rozhodnutí zastupitelů, nicméně se obávám, že stav stadionu je skutečně takový, že pokud dotaci nezískáme, bude někdo muset před zastupitele předstoupit a vysvětlit jim, že je potřeba ho opravit. Peníze pak budeme muset hledat jinde. Věřím ale, že vše dobře dopadne, řada zastupitelů si stadion v loňském roce prošla a na vlastní oči viděla, že jeho rekonstrukce je nevyhnutelná," usoudil Goldemund.

V době oprav bude stadion uzavřený. Vedení města má takovou vizi, že by letošní sezonu ukončilo v únoru. Záležet ovšem bude na tom, jak dopadne řízení o dotacích.