S dvouměsíčním zpožděním začnou Miroslavští s opravami jihovýchodního křídla jejich zámku. Důvodem je podání námitky firmou Pozemní stavby Znojmo, kterou město z výběrového řízení vyřadilo. Posunutí termínu ohrozí dodržení lhůty pro dokončení stavby, naštěstí se ale nedotkne čerpání dotací.

„Námitka je vypořádaná a skončila i lhůta pro podání odvolání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní průběh a výsledky výběrového řízení podléhají kontrole úředníků z Regionálního operačního programu. Došlo k dvouměsíčnímu zdržení, řemeslníci měli začít pracovat již v únoru," podotkl starosta Miroslavi Augustin Forman s tím, že čerpání dotací posunutí termínu nijak neohrožuje.

„Termín dokončení projektu ale vyprší v únoru příštího roku. Zdržení začátku prací bude nyní předmětem diskuze s dodavatelem," doplnil Forman.

Námitku podala firma Pozemní stavby Znojmo. Jak uvedl týdeník 5plus2, důvodem vyloučení z výběrového řízení byla skutečnost, že firma nedodala harmonogram zpracovaný podle představ zadavatele a neuvedla záruční dobu. „Město nyní námitku vypořádalo tak, že nás z řízení vyloučilo. Odvolání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jsme nepodali, budeme usilovat o jinou zakázku v jiném městě," uvedl jednatel Pozemních staveb Petr Diviš.

Vítězem řízení, kde soutěžilo pět zájemců, se stalo sdružení Zámek z Litomyšle, které nabídlo cenu přes sedmnáct a půl milionu bez daně. „Nebyla to nejnižší nabídnutá cena, ale sdružení splnilo všechny podmínky a předložilo všechny požadované dokumenty," informoval starosta.

Přijetí patnáctimilionového úvěru schválili miroslavští zastupitelé již před měsícem. Na rekonstrukci získalo město dvacetimilionovou podporu z evropských peněz.

Blížící se opravu zámku uvítal opoziční zastupitel Aleš Bednařík. „S výběrem dodavatele jsem celkem spokojený, vybrané firmy prokázaly, že už podobné stavby opravovaly. Zdá se, že budou schopné odvést řádnou práci. Je zřejmě lepší vybrat někoho takového než dodavatele, který by si podobnou práci na miroslavském zámku zkoušel poprvé nebo podruhé," podotkl před časem Bednařík.

Problém se stavební firmou při opravách zámku řešili před časem v Moravském Krumlově. Opravy začaly na podzim 2012 a kvůli nespokojenosti s kvalitou a tempem prací musel majitel zámku, kterým je společnost Incheba, ve spolupráci s radnicí vyměnit dodavatele. Krumlovští tak přišli o jednu turistickou sezonu na zámku.