Bývalému břeclavskému místostarostovi Richardu Zemánkovi se to podařilo už podruhé. „Jsem spokojený. I náš volební výsledek beru vzhledem k nynějšímu rozložení sil jako úspěch. Mrzí mě snad jen to, že z Břeclavska budu v zastupitelstvu za lidovce sám. Bylo to tak i minule, než se tam jako první náhradník dostal Martin Prokeš z Velkých Pavlovic," vzpomněl Zemánek. Tvrdí, že žádné osobní ambice při rozdělování krajských postů nemá.

Potřetí v řadě se stal jihomoravským zastupitelem rovněž mikulovský starosta Rostislav Koštial. Navzdory tomu v pondělí neskrýval zklamání. „Očekával jsem větší volební zisk ODS, minimálně devět procent. A tajně jsem doufal, že by tam ty číslice mohly být i dvě," přiznal Koštial.

Jedním z nováčků v krajském zastupitelstvu je bývalý místostarosta Břeclavi Milan Vojta z hnutí ANO 2011. Jako satisfakci po předčasném odchodu z vedení města to ale nevnímá. „Je to závazek k další práci a k tomu, aby Břeclavsko bylo na úrovni kraje slyšet více než doposud," reagoval šéf ANO 2011 na Břeclavsku.

Vojta doufá, že hnutí získá na jihu Moravy post hejtmana, sám po uvolněné politické funkci ale „nebaží". „Není to pro mě nyní priorita. Před pár dny se mi narodila dcera, takže všechny výsledky voleb jdou stranou. Budu rád, když se do vedení kraje dostanou slušní lidé," řekl Vojta, který už má dvouapůlletého syna.

Poprvé v krajské lavici usedne také jeho kolega z břeclavské radnice Jaroslav Válka. Místostarosta města za ČSSD přesto nejásal. „Čekal jsem lepší volební výsledek sociální demokracie. Nejde ani tak o třetí místo, jako o zisk mandátů," komentoval ztrátu ČSSD Válka, který chce být pouze řadovým zastupitelem.

Krajské volby na Břeclavsku vyhrálo ANO 2011 s dvaadvaceti procenty. Druzí skončili na rozdíl od celokrajských výsledků díky zisku 15,4 procenta hlasů sociální demokraté. Až třetí byli lidovci se čtrnácti a čtvrtí komunisté s téměř dvanácti procenty. Volební účast byla necelých dvaatřicet procent, což je nejméně ze všech okresů v Jihomoravském kraji.

Kdo za kohoMiloslav Janulík, Valtice
Milan Vojta, Břeclav (oba ANO 2011)
Jaroslav Válka, Břeclav
Igor Chlup, Podivín (oba ČSSD)
Richard Zemánek, Břeclav (KDU-ČSL)
Zdeněk Tesařík, Tvrdonice (KSČM)
Rostislav Koštial, Mikulov (ODS)
Hana Potměšilová, Hustopeče (TOP 09 a Žít Brno)
————————————————————
SKONČILI:
Jaroslav Parolek, Břeclav
Ilona Žišková Vágnerová, Mikulov (oba ČSSD)
Leopold Levák, Břeclav
Ludmila Živná, Hustopeče (oba KSČM)
Martin Prokeš, Velké Pavlovice (KDU-ČSL)