„Když jsme řekli, že ho přestěhujeme do staré školy, někteří lidé to pochopili tak, že se tam stěhuje račický," poznamenala s úsměvem místostarostka Hana Sotolářová.

Ten ovšem zůstal na svém místě a stále funguje denně, jak tomu bylo doposud. „Pístovický lidé využívají jen k placení poplatků, k vyřizování ostatních záležitostí se naučili chodit do Račic," potvrdil starosta obce Lubomír Pospíšil.

S původní budovou úřadu už má vedení vesnice další plány. „Předběžně jsme se na pracovním zastupitelstvu shodli, že ji nabídneme k prodeji," zmínil Pospíšil.

S tím souhlasí třeba i obyvatel Pístovic Zdeněk Mičík. „Myslím, že rozhodnutí o prodeji nemůže nikomu vadit. Není důvod, proč by ji obec měla držet. Sám jsem v novém úřadě ještě nebyl, ale slyšel jsem, že je to moc pěkné," svěřil se Mičík.

Budova staré školy, která loni prošla celkovou rekonstrukcí, je spojená s areálem dětského hřiště a víceúčelovým sportovištěm. Své zázemí v ní mají i hasiči a obecní knihovna. „Právě v ní máme nově pobočku obecního úřadu. Místnosti, které byly pro hasiče i knihovnu vyhrazené, nutně potřebovaly opravit. Třeba v knihovně se propadala podlaha a byla v ní zima. Hasiči si zase museli topit jen kamny. V objektu chybělo i sociální zařízení pro ty, kteří využívají hřiště a sportoviště," popsala Sotolářová.

Kvůli sportovcům obec nechala vytvořit i boční vchod. „Zcela se díky tomu vyhnou jak knihovně, tak místnosti hasičů. Bokem se dostanou přímo k nově postaveným dámským i pánským toaletám. Nahoře v patře jsou pak sprchy i šatna pro ty, kteří využívají hřiště," zmínil Pospíšil.

Další výhodou je podle Sotolářové i to, že vznikl prostor pro jednání zastupitelstva. Ta se budou konat právě v klubovně hasičů. „Jednání máme střídavě v Račicích a Pístovicích. Právě v Pístovicích bývala dřív v hospodě, nyní máme zázemí ve staré škole," pochvalovala si místostarostka.

Při opravách chtěla obec zachovat původní ráz stavby. „Má podobná okna, dveře i fasádu. A to včetně štukování," zdůraznila Sotolářová. Práce byly ukončené loni. „Vše jsme zvládli bez dotace. Spodní patro nás vyšlo na necelé tři miliony. Druhá etapa pak spolkla asi tři miliony čtyři sta tisíc. Všechno ještě není kompletně vybavené, ale už chybí jen drobné práce, například dodat umyvadlo do klubovny hasičů. Nebo třeba doplnit věšáky do šaten," dodal starosta.