O plánu informoval starosta největší brněnské městské části Libor Šťástka. „Chceme zavést prevenci potíží, které trápí obyvatele problémových oblastí města. Třeba neplatičství nebo nezaměstnanosti," vysvětlil starosta, proč projekt zavádí.

Inspirací je podle něj dobrá zkušenost se současnou pracovní jednotkou. „Veřejně prospěšné práce v ní dělá šedesát lidí," řekl Šťástka.

Někteří Brňané mají ale opačnou zkušenost. „Často chodím přes Moravské náměstí, zadem kolem katastrálního úřadu. Už mockrát jsem tam viděla úklidovou skupinu Romů s košťaty v reflexních vestách, jak sedí na lavičce, kouří a poslouchají rádio," řekla mladá Brňanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Městská část může na lidech vykonávajících veřejně prospěšné práce i vydělat. V současnosti dává za úklid centra soukromé firmě přes čtyřiadvacet milionů korun. Oproti tomu na dvanáctitisícový plat jednoho zaměstnance z úřadu práce přispívá jen pěti sty korunami měsíčně. Skupiny, které ji přímo podléhají, navíc dokáže rychleji koordinovat. „Abychom zajistili úklid centra jen vlastními silami, potřebujeme ale jednou tak velkou četu lidí. Tedy přes sto. Je otázka, kolik se nám jich vůbec přihlásí," upozornil starosta.

Bude dost lidí?

Podle ředitelky sdružení IQ Roma Servis Kataríny Klamkové jsou obavy z nezájmu zbytečné. „Neříkám, že to půjde hladce, ale získat tolik lidí reálné je. Třeba i ve více etapách," podotkla Klamková.

Radnice chce proto na jaře spustit náborovou akci. Klamková doporučuje, aby se do ní zapojilo šedesát stávajících zaměstnanců. „Mohou říct svým příbuzným či přátelům. A spolupracovat může i naše Centrum poradenství a zaměstnanosti. Stačí nás oslovit," poradila.

Ujistila přitom, že i když jsou veřejně prospěšné práce podle zákona jen na rok, lidem i tak pomohou. „Uvítali bychom dvouletý cyklus. A taky možnost souběžných rekvalifikačních kurzů. Ale je samozřejmě lepší, když lidé docházejí do práce, než kdyby nedělali nic. Natrénují si tak aspoň pracovní návyky," řekla Klamková.

Více podobných zaměstnanců chce i Brno-sever. „Máme jich dvacet a chceme přibrat dalších pět. Pomáhají firmám, které pro nás ulice uklízejí. Firmy si některé z nich nechají nastálo, ale to je spíš výjimka. Většina zaměstnaných totiž potřebuje, aby je někdo stále hlídal," sdělil mluvčí městské části Martin Ingr.

Nové lidi chtějí využít i v Židenicích. „Od roku 2012 využíváme osm až patnáct lidí z obecně a veřejně prospěšných prací. Od jara se ale má o úklid starat naše příspěvková organizace, proto přijmeme asi třicítku lidí," informoval židenický místostarosta Jiří Nesiba.