„Letos jsme na Pohansku pracovali šest týdnů. Zaměřovali jsme se hlavně na pohřebiště okolo rotundy, které jsme se intenzivně věnovali předchozí čtyři roky. Naším úkolem bylo zjistit, kam až sahá okolní pohřebiště. Neznali jsme totiž ještě jeho hranice. A ty se nám podařilo prozkoumat," pochlubil se vedoucí terénních prací Petr Dresler.

Tým archeologů, skládající se hlavně ze studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, našel poslední hroby. Poklady z jejich nitra však byly výrazně chudší než ty u předchozích výzkumů. Narazilo se ale i na pár zajímavostí – například na váček se třemi rolničkami.

Podařilo se také najít několik sídlištních jam. V nich se typicky nacházely věci související s přípravou jídla, jako rozbité hrnce, zvířecí kosti nebo rybí šupiny. Tyto předměty badatelé očekávali. Na překvapení ale narazili i tady.

„V jedné jámě jsme objevili olověný křížek. V oblasti mezi Břeclaví a Hodonínem je sice poměrně častý, ale zajímavé na něm je místo nálezu. V jámě se ještě nikdy nepovaloval. Pravděpodobně ho tady někdo musel ztratit," hádá Dresler.

Práce nekončí

Veškeré nálezy se teď umyjí a umístí do inventáře. V archeologické expozici v loveckém zámečku Pohansko se zatím neobjeví. Je jich málo. Výzkumech u Břeclavi však budou pokračovat i nadále. Jsou totiž určené hlavně pro studenty, kteří tu nabudou potřebné vědomosti v praxi. Dokonce letos získali grant. U rotundy se tak bude bádat ještě alespoň další čtyři roky.

V následujících letech se archeologové zaměří opět na osídlení okolo kostela. Chtějí hlavně najít dvorec, kde podle jejich odhadů měl žít zadavatel stavby svatostánku. Jak přesně budou výzkumy postupovat, ještě není jasné.

„Je to běh na dlouho trať. Přemýšlíme, jak mohla tehdejší společnost vypadat, a podle toho odvíjíme další práce. Stále doufáme, že můžeme najít něco překvapivého a unikátního, jako například onu rotundu před pár lety," uvedl Dresler.

Pohansko u Břeclavi řadí odborníci k nejvýznamnějším raně středověkým památkám. Počátkem devátého století tam vyrostlo velkomoravské hradiště o celkové rozloze téměř šedesát hektarů. Rozsáhlý archeologický výzkum se v těchto místech provádí už přes padesát let.

JANA LANGOVÁ