A zdůvodnil, proč španělskou konírnu valtického zámku v květnu zaplní o téměř sto vzorků méně než loni a o tři sta méně než v roce 2012. „Příčina je jednoduchá. Loni vinaři sklízeli v holínkách, a někteří třeba jen třetinu úrody. Až na výjimky byl rok mizerný. Deštivému podzimu navíc předcházely choroby. Kdo včas nepostříkal révu vinnou, měl velké ztráty. Jsme proto spokojení a rádi, že máme šest set devadesát vzorků," sdělil Otáhal.
Za odpovídající pokládá číslo také v souvislosti s dlouhodobými opravami na valtickém zámku, kde se akce koná. „To je pro nás trochu hendikep," připustil pořadatel.
Oslovení vinaři slova o snižujícím se zájmu odmítli. Naopak vnímají Valtické vinné trhy jako prestižní a tradiční záležitost. Patří mezi ně například Radomil Baloun z Velkých Pavlovic. Výstavy se účastní jako jedné z mála v České republice. „Jsem překvapený tak nízkým počtem přihlášených vzorků. Spousta vinařů asi nemá přívlastková vína a řekli si, že jakostní dávat nebudou. Nebo místo deseti vín přihlásili jen jedno, protože to, co vyrobili, nepovažují za dostačující pro takovou akci," zamýšlel se Baloun.
Loňský vítěz Miroslav Volařík z Mikulova pokládá Valtické vinné trhy za stále populární. Pokles přihlášených vzorků přičítá mimo jiné složitější výrobě. „Někteří ještě vína nemají připravená. Finalizace je hodně časově náročná. V minulosti jsme vyhráli s Ryzlinkem vlašským a toto víno stále ještě nemáme. Problémy s počasím se přenesly do výroby, kde jsme je museli řešit," líčil Volařík.
Slova o složitější přípravě a slabší cukernatosti potvrzují údaje organizátorů. „Loňské méně cukernaté vinobraní se odrazilo ve větším zastoupení vín z kategorie bílá tichá odrůdová vína se zbytkovým cukrem do dvanácti gramů na litr," doplnil Otáhal. Těch přivezli vinaři celkem 327. „Sladších" vín s vyšším zbytkovým cukrem se sešlo ve Valticích pouze 85.
Největší zastoupení mají mladá vína z ročníku 2014, je jich 345. Značný podíl mají s počtem 192 také zrající vína z roku 2013. Nejčastější odrůdou je také díky rakouským výrobcům Veltlínské zelené, následuje Rulandské šedé a Chardonnay. V červených odrůdách dominuje Frankovka. „Dřívější popularitu, ale v novém pojetí hledají Cuvée se svými dvaačtyřiceti víny," uvedl Otáhal.
SROVNÁNÍ ROČNÍKŮrok počet vzorků
2015 – 690
2014 – 885
2013 – 926
2012 – 984
2011 – 830
2010 – 911