Mezi nejvýraznější počiny patřilo odhalení a zadržení muže, který pořizoval pornografii nezletilých a čelil obvinění za znásilnění. „Dívky fotografoval a natáčel v sexuálních pozicích, do kterých je sám instruoval. Půjčoval jim erotické pomůcky a prádlo. Nezletilým podával alkohol, dívky pak byly silně podnapilé. Několikrát s nimi také souložil, ačkoliv to poškozené odmítaly," rekapituloval zástupce velitele policistů na Břeclavsku Jan Cupal. Podle něj soud už v případě rozhodl, když muže uznal vinným a vyměřil mu tříletý trest.

Vyčnívá také zadržení skupiny, která se specializovala na vykrádání aut. Na kontě jich měli více než osmdesát. Hodnota ukradených věci vystoupala až k téměř milionu a čtyř stům tisícům korun, další škoda vznikla poškozením aut.

Úvěrové podvody

Kdyby se všechny dokumenty věnované případu naskládaly na sebe, měřily by přibližně půl metru. Spis má čtyři tisíce stran. „Skupina se činila v okrese Břeclav, Znojmo a Brno-venkov. Při zadržování jednoho z podezřelých došlo k honičce, kdy ujížděl do Brna a riskantní jízdou ohrožoval ostatní. Kolegové ho poté chytli až když se vracel vlakem," doplnil Cupal.

Nezaháleli ani výrobci a prodejci drog. Jen odhalených varen pervitinu bylo loni v regionu deset. Policisté zasahovali například v Kašnici, Velkých Bílovicích, Krumvíři, Šitbořicích, Bořeticích nebo Zaječí. Mnozí z takzvaných vařičů se k výrobě vrací krátce po opuštění vězení.

Na vzestupu jsou podvody přes internet. Na třech tisících stran je popsaná třeba činnost muže, kterého policie podezřívá ze 150 podvodů. Z většiny ho už obvinili. Hrozí mu pět let vězení.

Stále v šetření je další případ, kdy čtyřiadvacetičlenná skupina lidí využívala důchodce a bezdomovce k úvěrovým podvodům. Vystavovala kvůli tomu falešná potvrzení o zaměstnání a výši mzdy. Hlavní podezřelá je ve vazbě.

Celkový počet trestných činů na Břeclavsku klesl. Zastavil se na počtu 2287. „Je dokonce nejnižší za poslední léta," pochvaloval si velitel územní odboru Marian Žák. Objasněnost přesáhla 51 procent. Zhoršujícím se nešvarem jsou opilí řidiči i cyklisté. „V kraji jsme okresem s jedním z nejvyšších počtů," podotkl šéf „dopraváků" Jiří Mach.