Před soudem asi stane jen jeden z nich. Hrozí mu osm let vězení. Informoval v úterý mluvčí policie Petr Zámečník. Pokud by podvody nebyly odhaleny, vznikla by ztráta zdravotním pojišťovnám, které proplácejí recepty Nemocnici Kyjov. To se nestalo. Nemocnice proto vymáhá po lékařích dlužné částky.

Kvůli objasňování případu vznikl dvanáctičlenný tým kriminalistů, jehož úkolem bylo prověřit pravost 3399 receptů. Za dva roky se v případu konalo bezmála 2500 výslechů. Policisté při nich zjišťovali vždy totéž: zda pacienta, na něhož je prověřovaný recept vystaven, skutečně ošetřil lékař, který jej předepsal, a zda si pacient léky vyzvedl v lékárně.

Ukázalo se, že si lékaři z polikliniky ve Veselí nad Moravou, kteří drželi pohotovost pro kyjovskou nemocnici, vypisovali na recepty nemocnice léky na jména pacientů ze svých evidencí. Následně tyto léky v hodnotě od 60 do 5000 korun za balení vybírali v lékárnách. Podle policie je pak asi prodali na černém trhu s léčivy. Dosud se to nepodařilo zjistit.

Osm z lékařů způsobilo podle policie škodu do 5000 korun. Jde o nízké částky, a proto je nelze stíhat pro podvod. Jejich případy bude řešit přestupková komise.

Devátý lékař způsobil škodu 270.000 korun. K činu se přiznal, při objasňování skutku spolupracoval, svého jednání lituje a celou škodu zaplatil. Policie proto navrhla podmíněné zastavení jeho stíhání, státní zástupce návrhu vyhověl.

Před soudem by tak měl stanout jen jeden lékař. Způsobená škoda v jeho případě se odhaduje na 1,3 milionu korun, což je škoda velkého rozsahu. Policejní vyšetřovatel proto podal v jeho kauze státnímu zastupitelství návrh obžaloby z podvodu.

Lékaři získávali při podvodech s recepty hlavně drahá antibiotika. Podle policie do nich nebyli zapleteni lékárníci.

„Škoda vznikla nemocnici, které neprávem předepsané a odebrané léky nebyly pojišťovnami proplaceny. Tyto peníze budeme chtít po lékařích zpět. V případě, který by měl skončit před soudem, se připojíme k řízení s návrhem na náhradu škody," řekl v úterý ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Kvůli aféře byla zrušena lékařská pohotovost ve Veselí nad Moravou. Svoboda zdůraznil, že odhalit podobné případy je pro nemocnice poměrně složité. Podle něj je jedinou cestou lepší spolupráce pojišťoven s pojištěnci tak, aby si lidé průběžně kontrolovali, jaká péče jim podle evidence byla poskytnuta.

Na vše se přišlo náhodou. Pacientka z Veselí nad Moravou si v roce 2011 vyžádala u své pojišťovny tzv. kartu života. Jde o přesné záznamy toho, jaká zdravotní péče jí byla poskytnuta. Při jejich kontrole zjistila, že byla na její jméno vykázána formou receptů léčiva, která nikdy neužívala.

Šlo o medikamenty za 60.000 korun. Když o věci informovala vedení nemocnice v Kyjově, zdravotnické zařízení na nesrovnalosti upozornilo pojišťovny, které zkontrolovaly recepty v oblasti Veselí nad Moravou, a to mezi lety 2008 až 2011. Zároveň nemocnice podala trestní oznámení.