Narodilo se jí postižené dítě. Chce, aby chodilo do školy. Markéta Elsnerová z Pohořelic na Brněnsku ale bude muset za dostupné vzdělání pro své dítě bojovat. „Kraj chce pohořelickou speciální školu zrušit a děti přestěhovat do dvacet kilometrů vzdálených Želešic. Už jen doprava tam by pro nás byla komplikovaná. Takovou cestu by většina dětí sama nezvládla," upozornila žena. Bojí se, že pokud by každé ráno musela jet do Želešic, ztratí práci.

Škola pro mentálně postižené děti a pro děti s poruchami učení je v Pohořelicích už padesát let. Podle ředitelky Jitky Kaňovské do ní ale už dlouho chodí málo dětí. Proto kraj, který školu zřizuje, uvažuje o jejím zrušení. „Letos máme pouze třiadvacet žáků. Kapacita je přitom sedmapadesát. Nezaplníme z toho ani polovinu," popsala situaci ředitelka.

Dodala, že problém je rok od roku větší. „Přijde třeba jeden nový žák a další tři nebo čtyři odejdou. Tak už to vypadá několik let," vysvětlila Kaňovská. Pokud se nepřihlásí někdo nový, bude příští rok navštěvovat zařízení jen patnáct dětí.

Za úbytkem žáků stojí hlavně doporučení pedagogicko-psychologických poraden a speciálně pedagogických center zařazovat postižené žáky do tříd v běžných základních školách.

Je to pro nás daleko

Do konce letošního školního roku mají postižení žáci ještě navštěvovat budovu v Pohořelicích, od příštího září ale už budou jezdit každé ráno zhruba dvacet kilometrů. „Je to pro nás daleko. Pokud by rodiče nevozili děti autem, budou muset využít normální autobusy a v Modřicích přestupovat. Nikdo si nedokáže představit, jak je to náročné, když je dítě na vozíku," podotkla Elsnerová.

Plán kraje vadí i pohořelickému starostovi Josefu Svobodovi. „Pokud by děti dojížděly tak daleko, musely by mít při každé cestě dospělý doprovod, protože je jasné, že by to samy nezvládly. To je pro rodiče obrovská zátěž," myslí si Svoboda.

Ředitel školy v Želešicích Leoš Huzlík obavy rodičů z dojíždění nesdílí. „Jsme na nové žáky připravení. Máme u nás i internát, kde by děti mohly přes týden bydlet. Stačí se jen domluvit s rodiči. Za měsíc ubytování účtujeme podle věku dítěte od patnácti set do devatenácti set korun," objasnil jednu z možností Huzlík.

Ředitelka Kaňovská z Pohořelic navíc upozornila, že děti by nemusely dojíždět pouze do Želešic. „Rodiče si to možná špatně vyložili. Speciální školy jsou i v Mikulově na Břeclavsku a Moravském Krumlově na Znojemsku," sdělila.

Rodiče ale chtějí zachovat školu v Pohořelicích. Mají v rukou petici proti zrušení zařízení s víc než tisíci podpisy. Chtějí ji poslat na krajský úřad.

Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka ale ještě plán zrušit zařízení není definitivní. „Teprve o tom jednáme. Ve hře je stále víc možností, jak může celá situace dopadnout," poznamenal Juránek.

O konečném osudu školy má podle něho kraj rozhodnout v listopadu. „Existuje i varianta, že ještě někde najdeme další peníze, škola zatím zůstane tam, kde je, a počkáme několik let, jestli do ní nepřijdou noví žáci," dodal náměstek hejtmana.