Výrazně proměnit by se měla ulice Nádražní ve Slavkově u Brna. A to už příští rok, kdy město plánuje rekonstrukci přestupního uzlu. Dotaci na stavbu už město získalo a zastupitelé ji odsouhlasili. V nejbližších dnech se má Slavkov navíc dočkat stavebního povolení.

Přestavba přestupního uzlu vyjde přibližně na čtrnáct milionů korun. „Přes jedenáct milionů nám pokryje dotace, kterou schválila Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod. Zbylou částku zaplatí město," uvedl vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj.

K podpisu smlouvy o dotaci ovšem potřebují slavkovští hned několik stavebních povolení a další doklady. „Zastupitelstvo města nyní schválilo rozhodnutí o přijetí dotace. K dokladu o tomto rozhodnutí máme také už schválená dvě stavební povolení z městského úřadu. Zatím ještě čekáme na třetí povolení z Drážního úřadu v Olomouci, které se zdrželo kvůli komplikovaných vztahům mezi Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty," vysvětlil Lokaj. Podotkl, že město už dostalo z Drážního úřadu informaci o zahájení řízení, povolení tak snad získá v několika dnech.

Potřebné doklady musí Slavkov odevzdat Regionální radě do 1. září. „Tak pak má sto dní na administraci, takže podpis smlouvy předpokládáme na přelomu září a října. Následně vyhlásíme soutěž o firmu, která dopravní uzel přestaví," uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Lidé ze Slavkova chystané změny vítají. „Nevím sice, jak bude nový dopravní uzel ve Slavkově u Brna vypadat, ale určitě to bude změna k lepšímu. Sám jezdím vlakem nebo autobusem poměrně často a budu rád, když bude Nádražní ulice vypadat upraveně a čistě," řekl například Slavkovan Jan Navrátil.

Změny plánuje město výrazné. Autobusové zastávky pro výstup i nástup budou nově umístněné na jedné straně silnice, která přiléhá k budově nádraží. „Tím zajistí bezpečnost cestujících, kteří přestupují mezi vlaky a autobusy. Projekt počítá mimo jiné s generální opravou místní silnice, třemi zastávkami autobusů a s dvaadvaceti parkovacími místy pro osobní auta," popsal řešení starosta Charvát.

Součástí rekonstrukce budou i zastřešené stojany pro kola a úprava prostoru před nádražím. I přes schválené dotace však bude financování stavby poměrně složité. „Je to dané tím, že se jedná o nepříliš vysokou částku. Proto si musíme náklady hradit sami a Regionální rada nám je bude zpětně proplácet na základě faktur," vysvětlil Charvát. Město si tak pravděpodobně bude muset vzít na rekonstrukci úvěr.

Práce na přestavbě začnou příští rok v dubnu. „V době, kdy budou práce v Nádražní ulici omezovat provoz, budou současné autobusové zastávky přesunuty přibližně o dvě stě metrů dále, abychom zajistili hladký provoz autobusové dopravy. Vše by mělo být hotové v srpnu příštího roku," doplnil Lokaj.