Odpadkové koše poblíž blanenských základních škol přetékají smetím. To si myslí nejen zastupitel Blanska Stanislav Navrkal. „Několik lidí za mnou přišlo a požádalo mě, abych na to upozornil na zastupitelstvu. Kolem košů se válejí odpadky. Bylo by dobré, kdyby je město nahradilo většími nebo doplnilo další koše,“ navrhuje Navrkal.

Podle starosty Blanska Lubomíra Toufara už Navrkalovu výzvu řeší komunální odbor městského úřadu. „Je pravda, že někde koše třeba chybí, jinde jsou zase rozbité od vandalů. A je to jedině dobře, když se lidé ozvou a upozorní,“ podotkl Toufar.

Koše stačí

Komunální odbor ale nic výjimečného zatím nepodnikl. „Nyní je ve městě tři sta padesát odpadkových košů, současný stav je dostatečný. Pokud jsou někde koše rozbité nebo zmizí, tak je doplňujeme. Běžně se obnovují také v momentě, kde doslouží,“ přiblížil vedoucí odboru komunální údržby Miroslav Pokorný s tím, že doplňovat koše ve velkém město v nejbližší době neplánuje.

Většina odpadkových košů ve městě? Modré hranaté krabice. Odlišné typy košů jsou jen v centru města, třeba na náměstí u úřadu nebo v pěších zónách v Rožmitálově ulici a Wanklově náměstí.

Pokorný tvrdí, že více košů proti válejícím se odpadkům stejně nepomůže. „Do koše totiž vhazují odpadky jen někteří lidé. Jiným je jedno, že koš mají třeba tři metry od sebe, ale přesto odpadky hodí na zem,“ řekl vedoucí.

Přestože Navrkal upozorňoval na problém s odpadky poblíž blanenských škol, zástupci těchto zařízení si ničeho zvláštního nevšimli. „Problém bych nehledal v nedostatku košů. Myslím, že pokud se budou pravidelně vyvážet, tak hromadění odpadků nehrozí. Ale pouze za předpokladu, že lidé budou smetí vyhazovat tam, kam mají,“ připomněl ředitel základní školy Dvorská Dušan Krumnikl.

Vlastní koše

Na Základní škole Erbenova se městskými koši nezabývají. „Přímo u školy totiž máme asi dva roky koše, které jsme nakoupili z vlastní iniciativy,“ poznamenala zástupkyně ředitelky Jaroslava Novotná.

Kromě běžného odpadu musejí místní údržbáři likvidovat také černé skládky. Ročně za to zaplatí asi dvě stě tisíc korun. Miroslav Pokorný také už dříve upozornil, že za černou skládku se považuje i nepořádek kolem kontejnerů nebo věci vyhozené u popelnic s komunálním odpadem.

Zkušenosti s černou skládkou mají i na Základní škole Dvorská. Do areálu školy a často i přímo ke školnímu kontejneru někdo odhodí pytel s odpadky. „Stává se to třeba v době jarního úklidu kolem bytovek v okolí školy. Někdy to popeláři vyvezou, někdy ale ne. Největší drzost jsme zažili loni, když nám někdo za plot hodil poštovní schránku vytrženou i s kusem betonového podstavce,“ doplnil Krumnikl.