Majitelem víc než stovky bytů a nebytových prostor ve Znojmě je už pražská firma, který je loni v listopadu koupila od radnice. Jak ale Znojemský deník Rovnost zjistil, kontroverzní prodej městského majetku nyní pokračuje policejním vyšetřováním. Znojemští policisté si mimo jiné k podání vysvětlení zvou městské zastupitele.

Nadační fond proti korupci se na policii obrátil s podezřením, že prodejem balíku bytů se mohli neznámí pachatelé dopustit porušení povinností při správě městského majetku. Přinejmenším z nedbalosti. „Dle našeho názoru mohlo dojít k naplnění skutkových podstat několika trestných činů, například právě porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vzhledem k nynějšímu vyšetřování nemůžeme další informace uvádět," potvrdila ředitelka fondu Linda Majerová.

Podle informací Deníku poukazuje oznámení například na údajně nízkou cenu prodávaných bytů a nedostatečné podklady k rozhodnutí.

Radnice vyšetřování ponechala prakticky bez komentáře. „Na tyto otázky je oprávněna odpovídat Policie České republiky," konstatovala pouze mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Policie pouze potvrdila, že oznámení prověřuje. „Trestní oznámení jsme přijali, vše nyní prověřujeme," sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Prodej bytů a dalších prostor představitelé města prosadili loni na podzim. „Vedení města zvolilo řešení, které je strategické, transparentní a efektivní. Městu totiž zůstávají byty, které opakovaně marně nabízelo k prodeji. Pokud bychom zůstali u prodeje po samotných jednotkách, opět by nám zůstaly byty, o které není zájem a za které by jen do fondu oprav město odvádělo miliony ročně. A město by se nechovalo jako řádný hospodář," vysvětlovala tehdy mluvčí Pastrňáková.

Starosta Vlastimil Gabrhel byl po oznámení výsledků soutěže spokojen s dosaženou cenou dvaašedesáti milionů korun. „Díky transparentnímu a otevřenému řízení do městského rozpočtu získáme daleko více peněz, než jsme očekávali," řekl tehdy Gabrhel.

Opozičního zastupitele Pavla Jajtnera policejní dohra případu nepřekvapila. „Předložili jsme řadu připomínek, které byly dle mého soudu zcela racionální a k věci. Se žádnou jsme ale neuspěli. Nepřekvapuje mně, že přišlo trestní oznámení, je to jedna z variant, které mohly nastat," řekl Jajtner.

Potvrdil rovněž, že i jeho si policisté jako jednoho ze zastupitelů pozvali k podání vysvětlení.

Poznamenal také, že nebyl příliš spokojen s tím, jak na otázky zastupitelů odpovídala pražská firma, která balík bytů a dalších prostor koupila.

Další z opozičních zastupitelů Jiří Ludvík se o vyšetřování dozvěděl z policejního předvolání. „Je to pro mně nová informace. Osobně vidím problém zejména v tom, že město prodalo za sníženou cenu obsazené byty, protože ty představují velmi spolehlivou investici. Na policii zopakuji to, co jsme jako opozice argumentovali již při jednání zastupitelstva," poukázal Ludvík.