Projekt akční skupiny připravovaly několik měsíců. Aby uspěl, musel být propracovaný do detailů. Výsledkem má být praktické i užitečné využití elektronizace a digitalizace správy hřbitovů. „Je to ale jen část toho, co je třeba udělat. Hřbitovy budeme mapovat elektronicky, ale i jako fyzické mapy pro ty, kteří internet nepoužívají. Kvůli vytvoření publikace se zajímavostmi spojenými se hřbitovy, třeba s přehledem pochovaných významných osobností, architektonických nebo přírodních zajímavostí musíme pátrat po různých údajích, hledat v dostupných dokumentech a tak dále. A to zabere spoustu času," upozornila manažerka MAS Boskovicko PLUS Olga Ondráčková s tím, že na uskutečnění projektu mají dva roky.

Spolupráci s akčními skupinami mezi obcemi odmítly jen výjimky. „Území, které společně pokrýváme, už je dost velké a významné. Je to sedm mikroregionů se sedmapadesáti tisíci obyvateli. V prostoru leží devětapadesát hřbitovů, na kterých je celkem kolem pětadvaceti tisíc hřbitovních míst. Podílet se na projektu odmítlo jen pět oslovených, což považuji za velký úspěch," upřesnila manažerka Ondráčková.

Z Blanenska se projektu neúčastní Sebranice, Vísky a za boskovický židovský hřbitov Židovská obec Brno, Letovice v době podávání projektu ještě váhaly.

Ambiciózní projekt bude stát více než čtyři miliony korun, zhruba sedmdesát procent z toho zaplatí dotace. „Jsou to ale jen vyčíslené doložitelné náklady. Vůbec se tam nepočítá práce dobrovolníků, studentů historie i dalších lidí, kteří se na projektu podílejí a budou podílet. Ročně by jen toto přišlo na dalšího půl milionu," odhaduje Ondráčková.