Například před třemi lety přitom nabízela jen deset korun. „Cenami bílých odrůd jsem příjemně překvapený. Je to posun k lepšímu. Budu přemýšlet o tom, jestli hrozny do Vinia také nezavezu," reagoval malopěstitel Jiří Hanzálek z Velkých Pavlovic.

V minulých letech hrozny prodával spíše do menších vinařství. Důvod byl jednoduchý – zaplatila víc. „Ještě počkám, jaká bude cenová nabídka červených odrůd. Mám Frankovku, na kterou zřejmě půjdeme až v říjnu," řekl.

výkup ve Viniu
- Müller Thurgau: 15 Kč
- Muškát moravský: 17,50 Kč
nad 3,5 tuny: 18,15 Kč
- Modrý Portugal: 15 Kč
- Svatovavřinecké: 12 Kč

ceny jsou za 1 kg při platbě v den dodání, za odloženou platbu v prosinci je + 0,50 Kč/kg

ceny platí při cukernatosti od 17,5 stupně moštoměru, při nižší klesají až o několik korun

Jedním z důvodů vyšších výkupních cen je podle ředitele společnosti Vinium Libora Výlety snaha vykoupit více hroznů než v předchozích letech. 
O kolik ale říct nechtěl. Kvůli konkurenci. „Potřebujeme si udržet pěstitele hroznů. Když budou mizerné ceny, tak zaniknou," dobře ví Výleta.

Současně ale upozornil na to, že další postupně vydávané ceníky už nemusí budit takové nadšení. „Jsou odrůdy žádané a méně žádané. Navíc o červené víno takový zájem není, takže by nikdo neměl očekávat, že ceny budou tak vysoké," vzkázal šéf Vinia.

Jeho slova potvrdil druhý ceník. Platí od pátku, kdy začne Vinium vykupovat i první modré hrozny. Za Modrý Portugal nabízí patnáct korun, ovšem za Svatovavřinecké pouhých dvanáct.

Hrozny malopěstitelům „vezme" třeba i vinař Radomil Baloun, přestože oficiálně výkup nevyhlašoval. „Máme smluvní partnery, ale když někdo přijede na naše hustopečské středisko, určitě se domluvíme. Ceny vidím u modrých hroznů od čtrnácti korun, podle cukru a odrůdy, 
u bílých pak od patnácti šestnácti korun výš," naznačil.

S kvalitou sklízených hroznů je zatím spokojený. „Cukry jsou dobré, máme už devatenáct i dvacet stupňů, ale je to kopec od kopce. Výlisnost byla třeba v případě Sauvignonu o dvě procenta nižší než bývá, ale počítám, že později sklízené hrozny na tom budou lépe," odhadoval Baloun.