O tom, že má na Kyjovsku vzniknout sociálně-psychiatrické centrum, se rozhodlo na základě velkého statistického hodnocení, jež se zaměřilo na sociální potřeby obyvatel regionu. „Centrum mělo vzniknout jako preventivní opatření. Původně jsme ho plánovali ve spolupráci s hodonínskou nemocnicí. Z toho ale sešlo," sdělil ředitel Centra Fénix a psychiatr Jaroslav Kliment.

Sociálně-psychiatrické centrum poskytne v budoucnu řadu služeb. „Budeme mít zdravotnickou službu, která nám bude spolufinancovat služby sociální. Na ty totiž peníze nejsou," řekl Kliment.

Ve středisku vznikla integrovaná psychiatrická ambulance, která funguje od prvního února. V květnu přijde na řadu výběrové řízení na psychologickou ambulanci. Její část bude sloužit také jako adiktologická ambulance. „K tomu časem přibude ještě psychoterapeutická služba a krizové centrum," informoval Kliment.

Centrum vzdělávání

Od prvního dubna bude nově k dispozici i denní stacionář, který cílovým skupinám nabídne aktivační programy. „Obrátit na pomoc se mohou nejen lidé s nějakou duševní poruchou či trpící nějakou závislostí, ale i jejich blízcí a veřejnost," uvedla zdravotní sestra Bohuslava Šibalová.

Denní stacionář nabídne více služeb než běžný stacionář. „Bude tady řada možností i pro jiné cílové skupiny, například pro schizofreniky nebo lidi trpící depresí," upřesnil Kliment.

Plánů má Sociálně-psychiatrické centrum Fénix opravdu hodně. Vzniknout má středisko prevence rizikového chování a centrum vzdělávání.

Rozšiřování má pokračovat i v příštím roce. Pokud budou peníze, má vzniknout chráněná dílna. Vytvoření chráněného bydlení je pak dalším výhledovým záměrem Fénixe.

Ten sídlí v areálu bývalého zemědělského učiliště a stále se zařizuje.

Ředitel plánuje i spoustu akcí. Na duben chystá výstavu výrobků, které vytvoří klienti centra. Připravuje také den otevřených dveří.

MICHAELA MUNZAROVÁ