„Respektuji právo radních zřizovat a rušit jakékoliv poradní sbory. Mám ale za to, že v případě komise pro výstavbu a rozvoj jde i o reakci na její poslední zasedání, na kterém všichni přítomní členové požádali předsedu, aby s vedením města projednal materiály, které do komise chodí," uvedl na prosincové schůzi zastupitelstva šéf občanských demokratů a bývalý starosta Petr Nezveda.

Členové komise totiž podle něj dostávali k projednání téměř výlučně žádosti o věcná břemena, tedy zpravidla úzce technické záležitosti spojené s vedením sítí přes městské pozemky, členové komise přitom žádali, aby dostávali k vyjádření také důležité projekty a koncepční materiály.

Exstarosta s rýpnutím do svých nástupců dodal, že pro zrušení komise má proto dvojí vysvětlení.

„Buď město žádné projekty nechystá a tedy není co předkládat, nebo plány má, ale rada je nechce předkládat k oponentuře," dodal Nezveda.

Starosta Gabrhel (ČSSD) výtky odmítl. „Komise přestala fungovat, několikrát se nesešla. To byl důvod zrušení. K projednání dostávala standardní materiály, ostatně i věcná břemena je zapotřebí projednat. Sám jsem býval jejím předsedou a vím, že projednávala i investiční celky," konstatoval starosta s tím, že radní se budou zabývat i docházkou do dalších komisí.

Kontroverzní rušení komisí není ve znojemské komunální politice žádnou novinkou.

Před třemi lety Nezvedovo vedení města zrušilo, respektive sloučilo do jedné, komisi pro životní prostředí a zemědělství. I tehdy radnice argumentovala tím, že komise nebyla funkční. Z nové komise ovšem vypadl jeden z členů původní ekologické komise, Jaroslav Šmerda, který veřejně kritizoval kácení stromů na Pražské ulici.

Lidovecký místostarosta Pavel Balík hodnotil zánik stavební komise velmi zdrženlivě. „Vzal jsem na vědomí informaci pana starosty o situaci, v níž se komise ocitla. Odbory, jejichž agendu komise probírala, má ve své kompetenci rovněž pan starosta, proto je na něm, aby případně navrhl další postup," poukázal místostarosta na rozdělení kompetencí.

Bývalý radní za nestraníky Jiří Ludvík se vymezil vůči Nezvedově kritice ohledně agendy komise. „Právě to, co on nyní požaduje, tedy aby komise diskutovala strategické materiály, se za jeho vládnutí nedělo," poukázal Ludvík.

Dodal, že po nástupu nynější koalice přemlouval některé z členů komise, aby se dál podíleli na její práci pro rozvoj města. „Bohužel témata pro komisi posléze sklouzla do starých kolejí a velmi erudovaní lidé zůstávají nevyužití. Věřím, že pan starosta dodrží svůj slib a vznikne nová komise. Jsou tu velká témata, která si zaslouží, aby je taková komise projednávala, například budoucnost pivovaru, staré nemocnice nebo nový územní plán. Obecně jsem toho názoru, že obnově zájmu lidí o dění ve městě by pomohlo, aby na taková jednání měla přístup i veřejnost," uvažoval Ludvík.

S prací městských komisí má zkušenost i předseda Okrašlovacího spolku a bývalý zastupitel Otto Bouda. „Bohužel platí, bez ohledu na to, kdo zrovna sedí ve vedení města, že komise dostávají hlavně podružné záležitosti. Mám za to, že by komise celkově měly prodělat změnu. Větší váhu by měly mít komise pro jednotlivé části města, a to nejen pro připojené obce. A za prospěšné považuji, aby se svou prací více otevřely veřejnosti a vtahovaly ji do svého rozhodování," naznačil Bouda.