Vylepšení nebo zavedení kamerových systémů chystají města na Znojemsku. Studie pro vyhledání míst, na která strážníci či úředníci zaměří své elektronické oči, chystají v Miroslavi a Moravském Krumlově, Znojmo pracuje na vylepšení stávající techniky. Hrušovany mají zavedení kamer ve výhledovém plánu.

„Ve městě máme v současné době šest kamer. Kvůli různým případům krádeží a podobným problémům zvažujeme rozšíření systému. Příslušnou studii nabízí firma zdarma. Rada města vzala tuto nabídku prozatím na vědomí a rozhodla, že do přípravy podkladů zapojíme jak městskou policii, tak zdejší obyvatele. Výsledky pak znovu dostane rada k posouzení," uvedl starosta Miroslavi Augustin Forman.

Kamery podle něj mají pomoci sledovat například pohyb zlodějů kovů. „Měli jsme tu krádeže mědi, která pak skončila kdesi u Vyškova. Záznamy z kamer v takových případech mohou policistům napovědět, zda se ve městě třeba nepohybovali lidé či auta s registrační značkou, o které se zajímají," vysvětloval starosta. Miroslavští strážníci nesledují záběry z kamer trvale, ale jejich záznamy mohou policisté použít při vyšetřování různých případů.

V Moravském Krumlově zatím ulice a prostranství zůstávají bez dohledu bezpečnostních kamer. Strážníci i představitelé města ale zvažují, že to možná už napřesrok změní. „Máme nabídku na zpracování studie, tu pak předložíme k posouzení zastupitelstvu. S jeho případným souhlasem se poté můžeme ucházet o podporu z příslušného dotačního programu," sdělil šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa.

Podle jeho odhadu by ve městě mohly fungovat tři až čtyři kamery. „Sledovat by měly například sídliště či hlavní průjezd městem, jedna otočná kamera na stožáru by také mohla zvládnout pokrýt jak náměstí, tak pod ním ležící autobusové nádraží. Bylo by ideální, kdybychom mohli držet u kamer nepřetržitou službu, ale s ohledem na ekonomickou situaci by nyní šlo hlavně o monitoring," dodal Fráňa.

Kamerový systém je užitečný i podle starosty Krumlova Tomáše Třetiny. „Pokud stát vypíše vhodnou dotaci, necháme zpracovat studii, která nám upřesní vhodná místa pro nasazení kamer a odhadne náklady. Další postup závisí na rozhodnutí zastupitelstva," konstatoval Třetina.

Hrušovany zatím kamery nemají. „Ucelený systém nemáme, pod kamerou je jen skatepark. O zavedení bezpečnostních kamer ale uvažujeme. Je to zatím spíš výhledová úvaha, kterou můžeme naplnit do dvou tří let," sdělil hrušovanský starosta Miroslav Miloš.

Naopak znojemské ulice a náměstí střeží v současné době už šestnáct kamer. „V příštích zhruba dvou letech nepočítáme s dalším navyšováním. Místo toho se letos a příští rok soustředíme na zkvalitnění používané techniky," uvedla mluvčí radnice Renáta Bártová.

Znojemská radnice letos plánuje zejména modernizaci soustavy pro přenos signálu z kamer do dispečinku. „Signál dosud přenášený vzduchem převedeme do optické sítě. To zajistí kvalitnější obraz bez rušení radiovým signálem. Pro zpracování digitálních dat musíme také vybavit městskou policii novým hardwarem i softwarem pro zpracování, zálohování a manipulaci s tímto video signálem," doplnila mluvčí.

Příští rok pak město pořídí nové kamery s vysokým rozlišením a takzvanou videostěnu pro dispečink.