Rodiče, kteří vedou do této školky své potomky, už při vstupu do budovy musí zvonit. Dosud tam měli od sedmi až do půl deváté ráno volný přístup. Podle ředitelky proto, aby nenarušovali chod školky. „Teď už je pouští učitelka. Ale úplně se to uhlídat nedá. Někdy projde dveřmi současně více rodičů," podotkla Zálešáková.

Do mateřské školy U Splavu chodí zhruba stovka dětí. Jak zmínila ředitelka, je nemožné, aby se všichni rodiče mezi sebou znali. I proto mají hlavní vchod v budoucnu hlídat kamery. „Jako kdybych něco tušila, už před útokem ve Žďáru jsem na třídních schůzkách s rodiči řešila další zabezpečení školky. Chceme zavést kamerový systém," sdělila Zálešáková. Je zastánkyně zpřísnění těchto opatření. A to přesto, že žádné problémy s bezpečností v mateřince dosud neřešili.

V Břeclavi by se v pátek měla na téma bezpečnosti ve školních zařízeních dokonce uskutečnit schůzka zástupců radnice, policie a ředitelů škol. „Jde o iniciativu města," řekla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

To vedení mikulovské základní školy na Valtické ulici diskutovalo o otázce bezpečného vstupu do budovy už ve středu. Tamní ředitel Rostislav Souchop chce odstranit maličkosti, které ještě považuje za problém. „Máme elektronický vstup s kamerou. Poučíme rodiče a žáky o jeho fungování. Na hlavních dveřích pak přibude elektronický zámek a zajistíme i zadní vchody do budovy," nechal se slyšet ředitel mikulovské „základky".

Přístup do školy na Valtické ulici funguje před vyučováním stejně, jako v mnoha ostatních na Břeclavsku. Před osmou ráno se vchod odemyká, studenty pouští dovnitř školník a hlídá je učitel, který má službu. „Co se týká dospělých, rodičům umožňujeme chodit dovnitř s prvňáky do konce září. Jinak by se měl dospělý dostat do školy pouze po domluvě s učitelem," popsal ideální praxi Souchop.

Pohádkový dědeček

Největší nedostatek spatřuje v tom, když žáci odchází ze školy. Mohou totiž zároveň někoho pustit opačným směrem. „Možná nás v budoucnu čeká systém, že děti ke škole přiveze autobus nebo rodiče, tam je předají, a pak si je vyzvednou až po škole," dodal Souchop.

Ředitel břeclavského gymnázia Josef Drobilič považuje tamní systém s vrátnicí, zvonkem a čipy za dostačující. „Funguje dobře. Pouze jsme zvýšili dohled nad jeho dodržováním. Zrovna dnes ráno odchytil zaměstnanec někoho, kdo se vydával za dědečka. Když po něm ale chtěl prokázání totožnosti, pohádkový dědeček se otočil a zmizel," uvedl ve čtvrtek Drobilič.

Na gymnáziu nicméně chce znovu zprovoznit tři kamery u vstupů. Před několika lety byly totiž s přechodem města na nový centrální systém „odstříhnuté".

Studenti břeclavské Střední průmyslové školy Edvarda Beneše čipy nepoužívají. Vchod hlídá vrátná. „Nemyslím, že je potřeba něco měnit," řekl student Tomáš Prát.