O případu, který se stal ve středu v noci, informoval v pondělí brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. „Řidič autobusu na lince 93 se snažil cestující upozornit, že se do plného vozu už opravdu nevejdou a chtěl je vysadit,” popsal začátek případu mluvčí.

Šestadvacetiletému muži a jeho o pět let mladšímu známému se to však nelíbilo a na řidiče autobusu zaútočili. Po napadení musela nakonec pro zraněného muže přijet sanitka. „Skončil v nemocnici s poraněnou hlavou, krkem a rtem. Násilníci mu kromě toho vyrazili také několik zubů,” popsala řidičovo zranění mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová.

Podle Švába oba útočníci po napadení z místa utekli. Policisté je však po půlhodinovém pátrání dopadli. „Dvojici, která odpovídala popisu útočníků, jsme našli na křižovatce ulic Šelepova a Chodská. Vzhledem k tomu, že měli odřené klouby na rukou, nemělo smysl zapírat a oba se k napadení přiznali,” konstatoval Šváb.

Až tři roky ve vězení

Mladší z mužů v současnosti čelí obvinění z přestupku, starší z dvojice pak z výtržnictví a ublížení na zdraví. „Za to mu hrozí až tři roky ve vězení,” dodal policejní mluvčí.

Podobné případy se podle Škrancové nestávají příliš často. „Od začátku roku evidujeme takových událostí šest. Žádná z nich však nebyla tak brutální, jako poslední středeční konflikt,” přiznala mluvčí.

Její slova o četnosti útoků potvrdil i zástupce ředitele společnosti Vydos Igor Čeki. „Podobné záležitosti bývají velmi ojedinělé. Za posledních pět let si vybavuji snad jediný případ, kdy útočník napadl našeho řidiče. Skončil tehdy v rukou policie,” řekl Čeki.

Škrancová uvedla, že podobné konflikty vyvolávají většinou cestující, kteří chtějí vystoupit mimo zastávku, nebo se jim naopak z vozu nechce na konečné. „K těmto případům pak voláme strážníky nebo policisty,” dodala mluvčí dopravního podniku.

Mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková však prohlásila, že podobné případy zcela ojedinělé nejsou. „K takovým událostem vyjíždíme několikrát za měsíc. Nebývá to však pravidelně. Může se třeba stát, že tři týdny nic podobného neřešíme, a pak k agresivním cestujícím vyjíždíme čtyřikrát za týden,” konstatovala mluvčí.

V hlavní roli alkohol

Podle ní se většinou stává, že si sám řidič všimne cestujícího, který se nechová, jak by měl. Na agresivního, opilého, nebo zdrogovaného spolucestujícího však mohou upozornit i ostatní lidé. „Občas se pak stane, že dotyčný začne být agresivní. Tito lidé občas mívají pocit, že je řidič napomíná neoprávněně a chtějí se bránit,” poznamenala mluvčí strážníků.

Podle Kapitančikové hraje v podobných situacích často roli alkohol. „Většinou to navíc bývají muži. Setkáváme se s případy, kdy se chtějí předvést například před partou a na řidiče se vytahují. Někteří z nich to ale přeženou a situaci musíme uklidňovat my,” dodala mluvčí.
Ne všechny události však bývají tak dramatické, jako středeční konflikt. „Vzpomínám si na případ, kdy jsme dostali oznámení od cestujícího, že řidič je opilý. Jeho dechová zkouška však nic neprokázala. Naopak jsme zjistili, že opilý je sám oznamovatel,” popsal kuriózní případ policejní mluvčí Šváb.


MAREK LAJTKEP