Prázdniny s turisty, kterým jedna z nejznámějších dominant města nezůstane zavřená, vítá i ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě. Muzeum má totiž rotundu ve správě. „Jsem ráda, že stavba je nyní částečně zkolaudovaná a úředníci nám povolili předčasné užívání. Požadavky bezpečnostního technika na to, aby schody byly opatřené zábradlím, jsou splněné a nic nebrání tomu, aby návštěvníci do rotundy zavítali," těšila se ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Jak doplnila, vše závisí na příznivých klimatických podmínkách. „Vlhkost sledujeme pomocí speciálního monitorovacího systému. Přípustné hodnoty stanovili odborníci na ministerstvu kultury na základě rozhodnutí památkářů," přiblížila Durajková s tím, že před časem se již město jako vlastník památky odvolávalo proti počtu návštěvníků, kteří mohou do rotundy zavítat. „Původně se jednalo o pouhých šest lidí, nyní jich může do rotundy vstoupit deset. I tak je to komplikované, pokud přijede zájezd, musí na sebe jeho účastníci počkat," podotkla ředitelka.

Okolí znojemské rotundy je už opravené.

Rotunda se vrátila nyní ke své historické podobě. „Zmizela ohradní zeď včetně brány, která oddělovala areál pivovaru od prostranství kolem rotundy. Opěrnou zeď svahu u rotundy dělníci odstranili a vystavěli novou. Betonové plochy okapového chodníku nahradily nové, kamenné. Turisté mohou nyní stoupat po novém schodišti," vyjmenovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že opravy přišly zhruba na tři miliony korun.

Snahy vylepšit okolí přivítal šéf Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha. „Oprava zídek, rekultivace prostoru přidáním zeleně a rozšíření takříkajíc nárazníkového pásma kolem rotundy je prospěšné a přineslo vylepšení oproti minulému stavu," poznamenal před časem.

Rotunda je svatostánkem s unikátní freskovou výzdobou a pochází z konce jedenáctého století. Z mohutného pahorku, na kterém byla postavena, postupem času mizela zemina tak rapidně, že jednu dobu stála rotunda téměř jen na vykotlané skále.

Rotunda byla vepřínem, tančírnou i skladištěm. Otáčející se pivovarská auta výrazně narušovala statiku stavby.