Zastupitelé mají před sebou dlouhý den, v lavicích se usazují už před osmou hodinou ráno. První rozepři mezi koalicí a opozicí vyvolá už hlasování o změně názvu ulic. „V Brně může časem vzniknout několik Horních náměstí, není to ničím specifické. Bystrc by to měla ještě projednat a vybrat třeba jméno nějaké slavné osobnosti," říká primátor Roman Onderka k projednávané­mu bodu.

Zástupci opozičních stran argumentují tím, že název už se v městské části vžil. „Místní obyvatelé náměstí takhle nazývají," zapojuje se do diskuze opoziční zastupitel Strany zelených Martin Ander. I přes ostřejší výměnu názorů ale pojmenování bystrckého náměstí neprojde.

Je to jen předehra k diskuzi o rozpočtu, která se protáhne na dvě hodiny. Nejvíc poznámek má opět Ander a jeho stranický kolega Mojmír Vlašín. „Dopravní podnik má z brněnského rozpočtu dostat stejnou částku jako loni, ale přitom potřebuje o padesát milionů víc. Chápeme, že město musí výdaje omezovat, ale úspory má hledat spíš ve vlastních nákladech na provoz," nelíbí se Anderovi.

Češtinářský spor

Vlašín zase kritizuje snížení dotace ekologickým organizacím, které podle něj přináší městu zisk z dotací. „Některé z nich ale napadají naše investice a to město stojí peníze," reaguje náměstek primátora Robert Kotzian. Vlašín v přestřelce pokračuje a upozorní, že v Brně není rozhodující, jestli je projekt užitečný, ale hlavně, že se něco staví. „I když je to úplná hovadina," dodává.

Kotzian ho požádá o slušné vyjadřování a na oplátku připomene třetí variantu územního plánu, kterou město nechalo zpracovat na popud Strany zelených, i když ji nevyužije. „Chci upozornit, že slovo hovadina je ve slovníku spisovné češtiny, ale slovo telematika ne. Tak prosím pana náměstka, aby ho nepoužíval, protože si nemůžu být jistý, jestli se mnou nemluví sprostě," rýpne si Vlašín do Kotziana.

35 hlasů pro rozpočet

Po dlouhé diskuzi dá primátor nejdříve hlasovat o změnách, které do rozpočtu navrhli zastupitelé. Podporu získá jen dvousettisícový příspěvek na hospic Nemocnice milosrdných bratří. Pak už je na řadě hlavní bod programu. Zastupitelé schválí rozdělení peněz na příští rok pětatřiceti hlasy. „Oproti minulým letům máme o 1,2 miliardy méně. Úspory jsou bolestivé," komentuje o obědové přestávce Onderka.

Brňané škrty v rozpočtu pocítí například při omezení hromadné dopravy, kterým se zastupitelé zabývají v jednom z dalších bodů jednání. Právě kvůli tomu se na jejich setkání přišlo podívat několik desítek lidí. „Je vidět, že tramvají nebo přeplněným autobusem nikdy nejeli. To by si vůbec nedovolili s podobný návrhem vystoupit," stěžuje si například Marie Holasová, která žije v brněnské Líšni. Té především vadí to, že se od Nového roku nedostane na poštu a bude muset jít několik stovek metrů pěšky.

Na dotazy občanů odpovídá i ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. „V první čtvrtletí vyhodnotíme, zda jsou námitky cestujících i radnic jednotlivých městských částí opodstatněné. Potom můžeme trasování linek ještě změnit," vysvětluje Havránek.

I přes odpor některých opozičních zastupitelů nakonec návrh projde. Dopravní podnik má díky němu ušetřit padesát milionů korun.