„Učitelé si v dnešní době můžou vybrat z široké nabídky vzdělávacích programů. To samé ale nejde říct o lidech, kteří stojí v pozadí a bez kterých by se provoz žádné školy ani úřadu neobešel. Řeč je o uklízečkách, správcích budov, sekretářkách a manažerech, kuchařích a zahradnících," vyjmenovala projektová manažerka Lipky Dana Nováková.

Semináře jsou zaměřené především prakticky. Účastníci si vyzkouší různé čisticí ekologické prostředky a postupy, otestují vaření z netradičních surovin, dozví se řadu praktických tipů k úspoře energií i materiálu v běžném kancelářském provozu.

Samostatné téma představují zahrady, které většina lidí vnímá jako estetický doplněk veřejných prostranství. „Na kurzech chceme ukázat, jak je využít nejen ve výchově a osvětě, ale také v terapii. Chybět nebudou ani celodenní exkurze do ukázkových ekologických provozů, přírodních zahrad a parků," popsala Nováková.

Každý účastník dostane soubor vzdělávacích materiálů a jako bonus lněnou pracovní zástěru. Účast je bezplatná. Navíc díky finanční podpoře z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu bude po celou dobu jednotlivých seminářů zdarma zajištěná strava a v případě exkurzí i doprava.

Kurzy jsou určené pro zaměstnance škol a veřejných institucí Jihomoravského kraje. Zájemci se můžou hlásit prostřednictvím webových stránek www.ekoskolnik.cz. Kurzy se uskuteční od září do června na pracovišti Rychta v Krásensku a na pracovišti Kamenná v Brně.