Jeho slova potvrdil ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný. „Přibližně za týden odstartujeme sklizeň odrůdy Irsai Oliver. Předpokládáme, že další týden pak přijde na řadu Muškát moravský. Přitom loni jsme začínali prakticky až v půli září," vyjádřil se ve středu Šťastný. Vyplnily se tak dřívější odhady valtické společnosti o brzkém příchodu vinobraní.

Deštivé počasí posledních dnů podle něj vinobraní neohrozí. „Předpověď počasí už se zdá být lepší. Pokud přestane pršet, mělo by vše být v pořádku. Naopak, některé odrůdy bychom posbírali dříve, abychom udrželi svěží přírodní kyselinku, to co nám jižní vinařské státy závidějí," podotkl Šťastný.

Spokojený je i s násadou hroznů ve vinicích. „Letošní rok se jeví velmi slušně. Jak do objemu, tak do kvality. Začátek léta byl totiž slunný. Důležité je, že hrozny jsou zdravé. Výnos možná bude lehce nadprůměrný, přiblíží se loňskému," nechal se slyšet ředitel Vinných sklepů Valtice.

Podle Šťastného by letošní ročník mohl být dobrý pro červená vína. „Vegetace je letos vpředu. Hrozny odrůd na výrobu červeného vína, doufám, stihnou krásně dozrát," vysvětlil muž.

Brzda? Chladné noci

Při sklizni první na řadu přijdou rané odrůdy jako Agni, Sieger nebo právě Irsai Oliver, které jsou vhodné i pro výrobu burčáku.

Podle vinaře Františka Mádla z Velkých Bílovic už dokonce někteří jeho kolegové začali sbírat, deště je ale zabrzdily. S tím mohou souviset v dalších dnech i problémy. „Déšť vinaře nenechá v klidu, ale letos je násada velmi dobrá," sdělil Mádl. Poznamenal dále, že letos hrozny také přitahují vosy. „Je jich požehnaně," doplnil velkobílovický vi­nař.

V mikulovské společnosti Mikrosvín jsou v odhadu začátku vinobraní opatrnější. „Nemyslím, že začneme ještě v srpnu. Poslední tři čtyři dny totiž klesly noční teploty výrazně pod patnáct stupňů Celsia. A to je limitní teplota, kdy hrozny dozrávají. Nyní je to zpomalené," upozornil ve středu na chladné noci sklepmistr vinařství Vojtěch Vít.

Jak dále řekl, v Mikrosvínu počítají s vinobraním nejdříve až v týdnu od osmého září. „Nespěcháme. Neděláme jakostní vína, pouze přívlastková," prohlásil Vít.

Podle něj jsou s ochlazením a „uplakanými" dny spojené i choroby vinné révy. „Stav hroznů byl doposud relativně dobrý. Uvidíme, zda se kvůli deštivým dnům zhorší, či ne," pokrčil rameny sklepmistr mikulovské společnosti. O tom, jaký bude ročník 2014, ještě Vít nechtěl spekulovat. Přesto odhadl, že lepší než průměrný.

Podle vinaře Pavla Svobody z Mikulova se začne poslední týden v srpnu sbírat v nejteplejších oblastech jako je Pálava.