Někde je provozují soukromé firmy, jinde přímo obec. Svůj účel ale sběrné dvory plní na jedničku. Tvrdí to alespoň starostové, kteří si sběrná střediska nemůžou vynachválit. I třeba proto, že se díky nim daří vymýtit skládky. „Pokud se objeví v okolí obce skládka, jsem si téměř jistý, že původcem není nikdo z místních. Ekodvůr slouží i obyvatelům ze Zbýšova a Hrušek a ročně dokáže odbavit kolem dvou set tun odpadu," připomněl starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Půlroční zkušenost si pochvaluje, i když ziskový dvůr pro obec není. „Určité příjmy z některých odpadů samozřejmě máme, většinu ale vybíráme zdarma. Provoz dotovat musíme. Myslím ale, že vzhledem k přínosu, kterým je čisté prostředí, se to vyplatí. Skládky bychom navíc ve výsledku museli odklízet na vlastní náklady," zdůraznil.

Čistší vesnici vnímá i starosta sousedních Hrušek. „Sklo a papír mají možnost lidé vyhodit přímo v Hruškách. Co se týče velkoobjemového odpadu, využíváme středisko v Křenovicích. Lidé si možnost chválí," upozornil starosta Jan Kauf.

Přesně rok funguje sběrný dvůr v Otnicích. Zákazníky si i tam našel rychle. „Otevřeno máme dvakrát týdně. Ve středu odpoledne a sobotu dopoledne. Zpočátku jsme měli tak do dvaceti zákazníků za vytíženější sobotní směnu. V současnosti jich chodí i dvojnásobek," podotkl vedoucí sběrného střediska Petr Havelka.

Nejvíc je pohovek a elektrospotřebičů. „Pokud by si někdo myslel, že je sběrné středisko v menší obci zbytečností, pletl by se. Lidé nejvíc vozí nejrůznější pohovky, matrace, molitany a nábytek. Nejvíc mě však překvapuje množství elektrospotřebičů. Za rok lidé přivezli asi sto padesát televizorů. Hodně je ale třeba i lednic, těch jsme za rok vybrali kolem sto dvaceti. To je dost," myslí si Havelka.

Podle něj tak výrazně narostlo ekologické smýšlení lidí. „Uvědomují si nutnost ekologické likvidace nebezpečných odpadů. Nosí totiž i spoustu starých chemikálií, barev, ředidel nebo lepidel. Právě tenhle odpad dřív likvidovali amatérsky u sebe doma," pochvaluje si vedoucí.

I když dvůr v Hodějicích podle místostarostky Lenky Záleské není oficiální, lidé můžou odpad odevzdávat za obecním úřadem. „Jednou za týden pak mají možnost zanechat pytel s bioodpadem před svými dveřmi a náš zaměstnanec ho vyzvedne a odveze. Určitě tak ubylo různého pálení odpadů ze zahrad. Stále méně nás také otravuje štiplavý kouř," shrnula Záleská.