Koupit si hezké oblečení, kolo, lepší mobil nebo si jen tak přilepšit. Důvodů, proč si studenti přivydělávají na brigádách, je víc než dost. Anna Bayerová z Jedovnic si vypomáháním v Domu přírody Moravského krasu šetří na dovolenou. „Pracuji tady už od loňska. Tehdy jsem dostala tip, když se centrum otevíralo, a měla jsem prostě štěstí," vysvětlila studentka, jak k brigádě přišla.

Sehnat práci na léto ale není vždy tak jednoduché. Hlavně se musí začít včas, protože už teď je na Blanensku většina míst obsazených.

Například v jeskyních Moravského krasu každoročně na letní sezonu uzavírají s brigádníky kolem dvou set smluv. Studenti potom dělají průvodce nebo jako lodníci vozí turisty po jeskyních. Atraktivní prostředí ale láká hodně zájemců a všechna místa jsou tak obsazená. „Každý rok se nejdříve obracíme na pomocníky z loňska a potom teprve hledáme nové. Letos máme plno už od ledna. Každý totiž musí projít školením a je potřeba ho zacvičit," uvedl vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka.

Ani v Domě přírody, kde pracuje Anna Bayerová, už volná místa nemají. „Na prázdniny potřebujeme několik lidí do infocentra. Na začátku dubna jsme ale měli výběrové řízení, kde jsme si vybrali čtyři zájemce. Víc brigádníků nepotřebujeme," upozornil ředitel Domu přírody Miroslav Chlápek.

Studenti mají zájem také o brigády na zámcích. O místo průvodce na zámku se tak pravidelně uchází víc lidí než je potřeba. A na Blanensku už většinou hlásí plno. „Volná místa nemáme od února, kdy jsme si vybrali patnáct zájemců. Brigádníky musíme shánět s předstihem, aby se stihli naučit všechny texty a trasy," řekla za boskovický zámek Iva Jonášková.

V zámku Letovice si zase nechali lidi z předchozích let. „Loni jsme vypsali inzerát. Brigádníci se nám osvědčili, takže jiné nepotřebujeme," popsal situaci majitel zámku Bohumil Vavříček.

Mezi studenty bývají oblíbené i práce na koupalištích, ve sportovních areálech nebo se zvířaty. Ani tam však nemusí uspět každý. „Nikoho na léto nesháníme. Práci kolem bazénu zvládnou obstarat naši stálí zaměstnanci z lázní," oznámil vedoucí Městských lázní a koupaliště Boskovice Bohumil Feruga.

Podobně to vidí i vedoucí blanenského útulku pro psy Jarmila Jůrová. „Naši pracovníci musí být fyzicky zdatní, starší osmnácti let a musí mít za sebou kurz, aby psy zvládli. Tak jsme rádi, že za těchto podmínek máme jednoho brigádníka na stálo, který nám vyhovuje. Víc lidí nepotřebujeme," řekla žena.

Studenti se nebojí ani úklidových prací. V Adamově každoročně využívají brigádníky k běžné údržbě města. Na práci, kdy třeba zametají chodníky, hrabou posečenou trávu nebo zastřihují živé ploty, potřebují čtyři zájemce. „Oslovili jsme kluky, kteří to dělali loni. Tři z nich mají o práci zájem. Teď čekáme na vyjádření čtvrtého. Pokud by nabídku nepřijal, vypíšeme inzerát," řekl adamovský místostarosta Jiří Němec. Údržbové práce město odměňuje pětašedesáti korunami za hodinu.

I přestože je nabídka omezená, volná místa ještě jsou. Například v občerstvení u boskovického akvaparku plánují na léto přijmout až deset brigádníků. „Je to jednoduchá práce, kterou zvládne každý, a stačí tak hodina na zaučení. Jediné, co od zájemců požadujeme, je zdravotní průkaz," řekl provozovatel bufetu Jan Gulák. Základní plat za práci v kiosku je přitom šedesát korun na hodinu.