„Když v létě dlouho nezaprší, v rozhlasu vyhlašujeme kritický stav. Lidé musejí vodou výrazně šetřit a nezalévat zahrádky. V 21. století je to hodně omezující. Někdy k nám musejí vodohospodáři dokonce přivézt cisternu s pitnou vodou," postěžoval si Odehnal.

Po letech komplikací se ale letos povede Újezdským problém vyřešit. Ve hře byly dříve dvě možnosti. „Svazek vodovodů a kanalizací by mohl obec napojit na vodovod v Doubravici nad Svitavou. Přivaděč by stál asi sedmnáct milionů korun. To by si naše obec nemohla dovolit, ani kdybychom využili dotace. Rozhodli jsme proto, že v lese na kopci, kde pramení voda, necháme udělat vrt. Ten pak napojíme na obecní vodojem. Tato varianta bude výrazně levnější, přijde asi na pět milionů korun," uvedl Odehnal.

Již před časem tam podle něj sondy odhalily podzemní jezero. „Voda by tam měla být kvalitní. Příští týden vypíše Svazek výběrové řízení na firmu, která udělá v lokalitě geologický průzkum," upřesnil újezdský starosta.

Svazek vodovodů a kanalizací bude na akci žádat o dotaci z ministerstva životního prostředí. „Můžeme získat osmdesát až devadesát procent prostředků, zbytek doplatí obec. Vrt napojíme na vodojem do léta roku 2016. Jímací území je nyní od Újezdu vzdálené tři kilometry. Nachází se u potoka Nešůrky a přes les vede do vodojemu. Trubky jsou tam zastaralé. Vrt proto výrazně pomůže," uvedl tajemník Svazku vodovodů a kanalizací Petr Tioka.