Budeme žít jako ve skanzenu, nebo máme nárok na výměnu oken nebo zateplení domu? Podobná otázka může napadnout řadu obyvatel panelových domů z brněnské Lesné, kteří za pár měsíců nejspíš budou bydlet v nově vyhlášené městské památkové zóně, svého druhu unikátní v celé republice.

Martin Gajda, který v oblasti bydlí, zatím změnu příliš neřešil. „Nevím, jestli vyhlášení zóny nepřinese nějaká omezení pro nájemníky. Výhodou ale asi může být, že tím vznikne oblast, ve které bude pro investory těžší stavět nové vysoké budovy," sdělil Gajda.

Památkář Pavel Wewiora z brněnské pobočky Národního památkového ústavu starosti lidí bydlících mezi ulicemi Okružní a Seifertovou a v Loosově a Jurkovičově ulici vyvrací. „Lidé se nemusejí bát, že jejich domy nikdo neopraví nebo se oblast nebude dál rozvíjet. Cílem zóny je zachovat urbanistický vzhled tohoto sídliště, které překročilo stín všech podobných staveb z šedesátých let," ujistil Wewiora.

O vyhlášení rezervace má v příštích měsících rozhodnout ministerstvo kultury. „Je potřeba chránit místo před nevhodnými zásahy, ale ne na úkor lidí. Není šťastné narušovat urbanistické celky výškovými budovami, které se nehodí do okolí," upozornil minulý týden ministr kultury Daniel Herman.

Jeden z iniciátorů návrhu vyhlášení zóny Martin Maleček věří, že rezervaci ministerstvo vyhlásí do konce roku. „Je to reálné. Ministr, památkový ústav i vedení města a městské části návrh podporují," tvrdí Maleček.

Historie sídliště Lesná
- Sídliště v Lesné, ležící mezi Okružní a Seifertovou ulicí, vzniklo v 60. letech minulého století.
- Autory projektu jsou František Zounek a Viktor Rudiš.
- Na sídlišti je podle architektů a urbanistů unikátní zejména rozmístění jednotlivých panelových domů a zachování zelených ploch mezi nimi.

Ujistil zároveň, že lidé se ustrnutí sídliště v čase bát nemusejí. „Zároveň s vyhlášením rezervace vznikne i takzvaný plán ochrany, v němž bude přesně vypracované, co se v jakých domech a místech v sídlišti může měnit a co podléhá ochraně," zdůraznil Maleček.

Architekt Osamu Okamura, který Lesnou dříve studoval, považuje sídliště za unikát. „Už ve své době Lesnou odborníci hodnotili jako nejlepší sídliště v Československu. Jeho koncept vycházel ze skandinávských vzorů. Je velmi vyspělé úpravou terénu, výhledy do krajiny i klidovými parkovými zónami. Zvláštní hodnotu mají i tamní plastiky," popsal význam Lesné Okamura.

Podobnou ochrannou známku má například sídliště v Ostravě-Porubě. Od něj se ale Lesná podle Wewiory zásadně liší. „Brněnské sídliště je jediné panelákové, které by takovou ochranu získalo," dodal Wewiora.

Sídliště na Lesné stojí už od šedesátých let minulého století. Jeho autory jsou architekti František Zounek a Viktor Rudiš. Společně s Malečkem se o nynější vyhlášení památkové zóny zasazuje i Zounkova dcera a architektka Nataša Zounková.

TOMÁŠ KREMR

ANNA FAJKUSOVÁ