Zejména vinohrady trápí žravé housenky různorožce trnkového a můry osenní. „Letos jsme poprvé museli proti nim ošetřit celou plochu vinice, což jsme předtím nikdy nedělali. Dříve jsme se tímto typem ochrany zaměřovali jen na určité lokality, kdežto teď je musíme ošetřit všechny. Jinak bychom hned na začátku sezony přišli o celou úrodu," informoval ředitel Zemědělské společnosti v Čejkovicích Tomáš Martinec.

Kdyby v zimě mrzlo, mnoho škůdců by zimní měsíce ani nepřežilo. „Jenže mráz nebyl téměř žádný. V letošním roce bylo jen jedno období, kdy teplota klesla pod nulu, a to na velice krátkou dobu. Škůdcům se tak nic nestalo a na jaře se všichni budí," vysvětlil Martinec.

V Čejkovicích ošetřují také další rostliny, a to kvůli padlí, které v tuto dobu nastupuje.

Různorožec trnkový letos potrápil i vinaře Štěpána Maňáka. „Způsobil nám už nějaké problémy, ale naštěstí to nebylo nijak katastrofální," podotkl vinař ze Žádovic.

Zvýšený výskyt škůdců sleduje ve svém sadu i pěstitel z Nechvalína David Pintera. „Náklady na postřiky budou letos vyšší, ale hlavně je důležité začít s ošetřováním hned na začátku. Hodně roztočů se teď objevilo například na hruškách," řekl Pintera.

Kromě škůdců trápí zemědělce i dlouhodobé sucho, které se zřejmě podepíše na nižším výnosu některých plodin.

„Letošní zima byla extrémně suchá a větší srážky zatím chybí také na jaře. Nedostatek vláhy pociťují zejména polní plodiny, jako jsou obiloviny či řepka," sdělila ředitelka Okresní agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková.

Podle ní se nižší úroda může dotknout i okopanin a zeleniny. „Mají zhoršené podmínky pro vyzrávání, takže se nyní vše bude odvíjet od toho, jaké bude počasí. Na jednotlivých místech regionu se může situace lišit," podotkla Zimáková.

Pokud by ale zapršelo při současných teplotách, znamenalo by to vyšší výskyt plísní. „Teplo a vlhko budou problémem, objeví se plísně a pak budeme muset použít větší množství postřiků. Zvýší se tak finanční náklady. Teplá zima je v tomhle ohledu zkrátka vždycky problematická," uvedl Radovan Mančík ze Zemědělského podniku v Mikulčicích.

Vysoké teploty způsobily také dřívější kvetení některých stromů. Zemědělcům proto teď nahání strach i představa mrazu, který by ještě mohl přijít. „Byl i rok, kdy mrzlo osmnáctého května. Čím později mrazíky přijdou, tím větší znamenají katastrofu," dodal Mančík.