Měli porušit autorská práva při tvorbě napoleonské expozice a věc se dostala až k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten ve čtvrtek rozhodl předběžným opatřením o uzavření nedávno zpřístupněné atrakce slavkovského zámku. Lidé, kteří by na ni chtěli dnes zavítat, budou mít smůlu. Nepřístupná by však podle slov vedení města nemusela zůstat dlouho.„Rozhodnutí Vrchního soudu jsme dostali ve čtvrtek a okamžitě jsme se podle něj zařídili, protože jsme se nechtěli vystavovat případným sankcím. Jeho součástí totiž bylo předběžné opatření spočívající v uzavření výstavy Napoleon Austerlitz," potvrdil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle něj to ovšem neznamená, že Slavkov u Brna prohrál případ, který vznikl kvůli nespokojenosti autorů libreta s konečnou podobou expozice a jejich následným obviněním z porušení autorských práv. „Vrchní soud pouze nepotvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Platnost předběžného opatření je dočasná, a to třicetidenní. Do té doby musí společnost AusterlitzPro jako žalující strana učinit další kroky. Pokud to neudělá, výstavu zase můžeme bez problémů otevřít," vysvětlil Charvát.

Kvůli kauze se dokonce hned v pátek mimořádně sešla městská rada. Z jejího jednání vyplynulo, že město podnikne nápravné kroky co nejdřív. „Rada rozhodla, že požádáme soud o zrušení předběžného opatření. Jak rychle rozhodne, to netuším. Pokud budeme úspěšní, můžeme výstavu otevřít dřív než za stanovených třicet dní. Brněnský krajský soud rozhodoval v tomto sporu už dvakrát a verdikt byl pro město pokaždé příznivý," poznamenal slavkovský městský právník Bohuslav Fiala.

Práva od Saury

Město tak na svém trvá i nadále. „Při přípravě a otevření výstavy jsme dodrželi všechny normy a předpisy. Projektovou dokumentaci, speciálně připravenou pro Slavkov u Brna, jsme zakoupili od společnosti Saura a získali jsme všechna práva. Expozice je vytvořená v souladu s projektovou dokumentací. Věříme proto, že se ukáže, že právo stojí na naší straně," dodal starosta.

Společnost AusterlitzPro se už ale chystá podat další žalobu a doufá, že tentokrát soud rozhodne v její prospěch. „Dosavadní rozhodnutí Krajského soudu v Brně jsou pro nás nepochopitelná. Vůbec totiž nezohledňují práva autorů mluvit do výsledné podoby expozice. Přitom tam došlo k podstatným odchylkám od původního návrhu," připomněl důvod nespokojenosti autorů libreta jednatel společnosti AusterlitzPro Miroslav Jandora, který má na námět expozice licenci.

Podle něj je pro jeho společnost soudní spor krajní variantou řešení. „Městu jsme několikrát nabízeli mimosoudní jednání. Radnice má ale jiný právní názor a žádnou chybu nepřipouští. Proto jsme přistoupili na soud. O podobě expozice jsme přitom s radou města posledního tři čtvrtě roku, kdy se připravovala, opakovaně jednali. Popravdě moc dobře nechápu, jak ji město mohlo v tomto stavu převzít. Zrovna jako je mi záhadou, že mu poskytovatel grantu dotaci proplatil. To, že výběrové řízení vyhrála firma SKR Stav, která s takovými projekty nemá žádné zkušenosti, mi připadá podezřelé. Navíc i další projekty, které ve Slavkově dělala, provázely komplikace," zmínil Jandora.

Předběžné opatření nezamotalo hlavu jen vedení města, ale také zámku. Jeho pracovníci teď musejí přehlašovat už nasmlouvané prohlídky.

Obvolávají pořadatele zájezdů a nabízejí jim jako náhradu prohlídku interiérů zámku. „Doufáme, že do měsíce zase všechno poběží standardním způsobem," uvedla vedoucí marketingového oddělení slavkovského zámku Jana Slouková. Ačkoliv vedení památky podle ředitele Aleše Šilhánka respektuje rozhodnutí soudu, začíná zároveň evidovat ztráty, které už začaly vznikat. „Ty potom budeme vymáhat po tom, kdo je způsobil. Stojím si za tím, že město ani zámek při přípravě výstavy nepochybily," řekl Šilhánek.