Kraj spolupracuje se zahraničím především formou prezentačních akcí a investorských, obchodních a podnikatelských misí. Se zástupci provincie Guangdong podepsal v květnu memorandum o spolupráci. „Budeme se snažit rozvinout partnerství mezi inovačními centry. Podpoříme také vznik konzulátu České republiky a pobočky agentury CzechTrade v naší provincii," řekl po podpisu generální ředitel Kanceláře zahraničních věcí provincie Fu Lang.
Představitelé kraje se setkali se zástupci Tatarstánu v druhé polovině června. Cíl byl především navázání spolupráce s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu a Kazaňskou Povolžskou federální univerzitou kvůli zřízení lektorátu českého jazyka v této ruské republice.
Vztahy s Východem prohlubuje i Regionální hospodářská komora Brno. „Loni jsme podepsali smlouvu o spolupráci s indickou komorou Indian Merchants' Chamber v Bombaji, letos s čínským partnerem Asia Center," uvedl vedoucí oddělení Zahraniční vztahy hospodářské komory Oto Hrdlička.
Dodal, že až pětina firem z členské základny komory, které vyvážejí zboží a služby, se zapojuje do obchodů s regiony na Východě. Nyní se navíc připravují akce, kde dostanou možnost setkat se společnosti z oblasti letectví, sklářství a strojírenství a dalších oborů. „Jde o Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně na přelomu září a října nebo devátý ročník veletrhu EU-China Business & Technology Cooperation Fair v čínském Čcheng-tu," upřesnil Hrdlička.
Právě strojírenství je podle analytika Michala Kozuba základ spolupráce a obchodu se zahraničím. „Ale jsou to i služby, protože Brno je vysoce orientované na moderní a informační technologie," upřesnil.
V oblasti vývozu na Východ mají ambice i někteří vinaři. Odbytiště daleko na Východě vinaři hledají, protože zvětšují výměry vinic a současně nechtějí udávat své produkty do hypermarketů.
Na čínský trh se snaží proniknout třeba znojemská firma Lahofer. „Podnikli jsme cestu na specializovaný veletrh v západočínském městě Čengdu. Využíváme kontakty, které jsme tam získali," sdělil marketingový ředitel vinařství Daniel Smola.
Dodal, že podle zkušeností jiných podnikatelů vyžaduje příprava smluv s čínskými protějšky až rok.

Pro zvětšení rozklikněte.