Nepříjemná osobní zkušenost ve formě botičky na zaparkovaném autě v místě, které hodlali pracovníci firmy .A.S.A. vyčistit, přivedla Pavla Kovaříka ke spuštění nové aplikace. Řidiči mají nyní možnost dostávat zprávy o termínech blokového čištění přímo na svůj e-mail. Služba Blokové čištění Znojmo je produktem společnosti Smartlab Solutions a není financována z příspěvků města ani jiných organizací. Lidé se mohou k aplikaci připojit zcela zdarma. Radnice, úklidová firma i strážníci považují aplikaci za povedenou.

„Raději chodím pěšky nebo používám městskou dopravu. Stane se mi, že autem nejedu třeba čtrnáct dnů, a tak jsem před nějakým časem dostal botičku. Věřím, že lidí, kteří zapomínají nebo nesledují aktivně web města, který o blokovém čištění informuje, je spousta. Webové stránky města navíc nabízí tabulku v Excelu, což není příliš uživatelsky přívětivé," vysvětlil Pavel Kovařík původ svého nápadu.

Web nazvaný Blokové čištění Znojmo nabízí aktuální přehled ulic s blokovým čištěním s předstihem několika dnů. Termín čištění umí zmiňovaná aplikace odeslat přímo na e-mail registrovaného zákazníka. Nabízí také přehled placených parkovišť včetně informací o cenách za parkování.

„Chceme obyvatelům města usnadnit život a ušetřit stres ze špatného parkování, na druhé straně chceme mít také čisté ulice. Aplikace je již otestovaná a spustili jsme ostrý provoz," podotkl Kovařík s tím, že si není vědom toho, že by podobnou službu nabízela nějaká jiná firma v České republice.

„Na internetu jsem dohledal pouze dvě firmy působící v Americe před deseti lety, které podobné služby poskytovaly, ale byly zpoplatněné," naznačil jednatel firmy Smartlab Solutions Kovařík, který nevyloučil další rozšiřování aplikace ani její případné nabízení v jiných městech.

Nápad spustit zmiňovaný web přivítal i šéf společnosti .A.S.A., která má ve Znojmě čištění ulic na starosti. „Jakékoli publikování termínu blokových čištění nám pomáhá, nejsme tu totiž od toho, abychom odtahovali auta. Naším primárním úkolem je uklízet město. Je fakt, že termíny zveřejňuje město na webu i ve Znojemských listech, ale lidé často zapomínají. Iniciativu soukromé osoby vítám, je dobře, že někdo myslí takto pozitivně. Elektronickou aplikaci zřejmě využijí spíše aktivní lidé, kteří mají pravidelný přístup k internetu," uvažoval Esterka.

Podobného názoru jsou i zástupci města. „Tato aplikace je zajímavá a je to určitě jedna z možností, jak se o blokovém čištění ve Znojmě dozvědět. Děkujeme tvůrcům za jejich aktivitu," nechala se slyšet mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Na čištění kromě webu upozorňují v předstihu i výstražné značky rozmístěné po městě. „Umísťujeme je vždy sedm dní předem, ale lidé je mnohdy ani nevnímají. Musím podotknout, že od botiček jsme už upustili. Od čisticích strojů totiž často létají kamínky, které by mohly zaparkovaná auta poškodit. Jediným řešením je tedy odtah, který má za cíl dostat auto z místa," vysvětlil šéf znojemských strážníků Ivan Budín.

Jak doplnil, průměrně rozhodují denně o odtažení dvou až tří aut. „Při odtahování aut zastupujeme správce komunikace, tedy město. Lidem, kteří spustili novou aplikaci, fandím. Bude jen dobře, pokud to pomůže větší informovanosti," doplnil Budín.