S peticí, na kterou se momentálně můžou podepisovat lidé z Pustiměře a Vyškova, přišel vyškovský aeroklub. „Zápach ze spalovny je někdy úplně strašný, a to hlavně v noci nebo o víkendech. Nevím, jestli je to technologií, ale když tu někteří členové klubu přespávají, téměř se dusí. Hlavně když je inverze, tak se všechny škodliviny drží dole a je to skoro o zdraví tu zůstávat," postěžoval si předseda aeroklubu Pavel Novák.

Ke stížnostem se připojil i člen aeroklubu Petr Voženílek, který na letišti zůstává dlouhodobě. „Petici jsme se rozhodli sepsat, protože to je poslední možný oficiální krok, jak s tou situací něco udělat. Když jsme se bavili s hygieniky, říkali, že se před kontrolou musejí dopředu ohlásit. Jaký pak má taková kontrola smysl, to nevím," poznamenal Voženílek.

Dodal, že je k výsledku petice skeptický. „Nejsem si jistý, jestli to k něčemu bude. Lidí, kteří musejí čuchat to, co spalovna vypouští, je však hodně. Zasahuje to nejen nás, ale také Sochorovu ulici a samozřejmě Pustiměř, v jejímž katastru spalovna stojí," upozornil Voženílek.

Firma Ekotermex je přesvědčená, že vypouštění zplodin je v normě. „Česká inspekce životního prostředí spalovnu opakovaně pravidelně kontroluje. Žádné nedostatky nikdy nezjistila, poslední kontrola byla letos v červenci," uvedl předseda představenstva a ředitel Ekotermexu Jan Hanák.

Firma v nedávné době získala téměř pětimilionovou dotaci na rekonstrukci jedné ze spalinových linek. „Rozhodnutí jsme ještě neobdrželi. Podání žádosti o podporu nicméně vychází z potřeb podnikatelského záměru naší společnosti, nesouvisí se stížnostmi lidí. O petici jsem dosud neslyšel," řekl Hanák.

Podle pustiměřského starosty Miloše Nevřaly je problém se zplodinami otázkou hlavně posledních několika týdnů. „Připomínky mají nejen lidé od nás z obce, ale i z Vyškova. O petici vím, jakmile budou podpisy a připomínky pohromadě, budu se tím dál zabývat. Na základě připomínek budu jednat s vedením Ekotermexu. Problémy bývají nárazově, takže uvidíme, co s tím bude spalovna ochotná udělat," podotkl Nevřala.

Dodal, že k situaci se bude vyjadřovat i vyškovský odbor životního prostředí. „A pokud to bude nutné, pak také brněnská krajská hygienická stanice. Záleží však na tom, jak budou připomínky formulované, podle toho se uvidí," doplnil starosta.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice Brno Jana Marečka nespadá problematika znečišťování životního ovzduší do jejich kompetence. „Podléhá orgánům ochrany životního prostředí. Obecně vyšetřování podléhá zákonu o státní kontrole, který určuje, že každá kontrola musí být předem ohlášená. Nicméně zákon neříká, jak dlouho dopředu. Takže při kontrolách se hlásíme při příchodu a pokud je potřeba zajistit nějaké důkazy bez vědomí kontrolované, zajistíme je a oznámíme zahájení kontroly," uvedl Mareček.