Na střet se srnou jen tak nezapomene Stanislav Dřevěný. Jel v noci z Kyjova do Milotic. U odbočky na drůbežárnu mu skočily do silnice dvě srnky. On vyvázl bez zranění, jedna srna nepřežila. „Viděl jsem je hned od zatáčky, brzdil jsem, ale jednu jsem srazil. Spadla na hlavu a chvíli sebou škubala. Odtáhl jsem ji na kraj. Zavolal jsem policii a za chvíli přijel i myslivec ze Skoronic," řekl Dřevěný.

Obdobných případů je stále více. „V roce 2014 jsme jich evidovali 131, loni 177 a letos za stejné období 198. Převažují střety vozidel s lesní zvěří, nejčastěji srnou, srncem a divokým prasetem," uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Na Hodonínsku jsou na tom obdobně jako v loňském roce. Do osmého září je zaznamenaných 83 případů. „Na Znojemsku evidujeme do konce srpna 91 střetů aut se zvěří. Loni o třetinu méně," informovala mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Při těchto událostech vznikají na autech větší škody a řidiči je především kvůli pojišťovně na policii hlásí. Riziko střetu se zvěří má například Kooperativa zahrnuté v havarijním pojištění. „Pro ty, kteří je nemají, nabízíme připojištění k povinnému ručení. Zahrnuje jak srážku se zvířetem, tak poškození zaparkovaného vozu, například pokousanou kabeláž od hlodavců," vysvětlil mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Co dělat při zahlédnutí zvěře
· Výrazně snížit rychlost, zhasnout dálková světla, vyčkat, zda se zvěř objeví
· Při střetu držet pevně volant v přímém směru, čelní náraz je bezpečnější než manévry

Zpozornět by měli řidiči v úsecích, které jsou označené výstražnou dopravní značkou. Motoristé by měli rizikovým místům přizpůsobit rychlost jízdy a počítat s tím, že jim může zvěř do cesty vběhnout. „Při srážce se zvěří má řidič kontaktovat policii. Na místo vyjíždí dopravní policisté. Kromě toho vyrozumíváme vlastníka, který zajistí odklizení zvířete," osvětlila Haraštová.

Z geografického hlediska je Jihomoravský kraj v tabulce nejrizikovějších na druhé příčce. „Ze statistik vyplývá, že nejvíce srážek připadá na jarní a podzimní měsíce," prohlásila mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Podle myslivce z Kameňáku Pavla Prokeše je to na přelomu července a srpna kvůli srnčí říji. „Srnky jsou omámené hormony, proto nejsou tak obezřetné. A když už jsou posečená pole, hledají úkryt, přebíhají větší vzdálenosti," vysvětlil.