Vyvěšením černobílé vlajky se rozhodly některé jihomoravské radnice připomenout premiéru Petru Nečasovi jeho nesplněný slib. Prohlásil, že do konce října vláda schválí novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Nestalo se. Obce a města nevědí, zda mohou v příštím roce počítat v rozpočtu s miliony korun navíc.

„Vlajku necháme na budově úřadu vyvěšenou, dokud vláda novelu neschválí,” vzkázal politikům do Prahy starosta Kuřimi na Brněnsku Drago Sukalovský. Věří, že tento projev nespokojenosti urychlí jednání vlády. Už má vypočítané, o kolik peněz si téměř jedenáctitisícové město po případné změně přilepší. „Jde o patnáct milionů ročně. Představuje to zvýšení městského rozpočtu o padesát až šedesát procent,” upozornil Sukalovský. Dodal, že radnice zatím nemá naplánované, jak tyto peníze využije.

Vyvěšením vlajky usilují o zvýšení rozpočtu i Kovalovice, kde žije přibližně šest set lidí. Letošní je pět a půl milionu korun, změnou zákona si obec přilepší o milion. Starosta Milan Blahák zdůraznil, že přerozdělování peněz obcím a městům je špatně udělané od zániku okresů. „Deset let nám čtyři největší města regionu brala peníze. Nikdo neměl odvahu jim sáhnout na rozpočet. Ať nám teď vrátí, co dluží,” prohlásil Blahák. Poznamenal, že má ze situace smíšené pocity.

Kam umístit vlajku se včera začala zajímat starostka Násedlovic na Hodonínsku Vlasta Mokrá. Její kolega z Nenkovic Petr Zálešák ji už vyvěsil na nástěnku. „Nechám ji tam viset rozhodně delší dobu. Tímto způsobem se o problému přerozdělování peněz obcím a městům lidé mohou začít zajímat,“ uvedl nenkovický starosta.

Ve změnu zákona do konce roku příliš nevěří nejen starostové, ale také lidé. „Premiér mou důvěru nemá a nehodlám se o tom bavit,” řekl muž z Kuřimi, který nechtěl zveřejnit jméno. Podobně okomentovala nesplnění Nečasova slibu Blanka Šťastná z Lelekovic na Brněnsku. „Peníze navíc v rozpočtu se samozřejmě hodí. Potřebujeme v obci opravit kanalizaci. Nemyslím si ale, že vláda novelu do konce roku schválí,” domnívá se Šťastná.

Nečasovo jednání naopak chápe náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Podle něho starostové vůbec neuvažují nad tím, že Brno přispívá ze svého rozpočtu na provoz nemocnic, divadel nebo také dopravního podniku. „Ty slouží i lidem z vesnic. Někteří v nich dokonce pracují,” upozornil Pospíšil. Jak upozornil, v budoucnu se může stát, že na další změnu doplatí ostatní obce.

S připravovanou změnou rozpočtového určení daní si nejvíc pohorší velká města. Brno, Ostrava, Plzeň a Praha. A to o více než miliardu. Ostatních 6241 měst a obcí naopak dostane přidaných celkem třináct a půl miliardy korun.

Obce i kraje v současnosti dostávají svůj podíl z celostátního hrubého výnosu z daně z příjmů a také z vybrané daně z přidané hodnoty. Navíc všechny obce získávají sto procent z vybrané daně z nemovitostí.

Větší podíl z daní potom dostávají obce od dvou do deseti tisíc obyvatel.

Rozpočty obcí (v tisících korun)

Brno (371 399 obyvatel)
teď 6 653 426, potom 5 728 756
Znojmo (34 725 obyvatel)
teď 291 875, potom 325 244
Hodonín (25 526 obyvatel)
teď 205 252, potom 230 200
Blansko (21 057 obyvatel)
teď 167 345, potom 188 925
Kyjov (11 597 obyvatel)
teď 88 178, potom 107 538
Hustopeče (5 972 obyvatel)
teď 41 268, potom 57 060
D. Bojanovice (2925 obyvatel)
teď 19 630 , potom 26 675
Popice (964 obyvatel)
teď 6 551, potom 8 404

Zdroj: www.obcelidem.cz