PLÁNUJÍ PRŮZKUM. Vrásky na čele mu dělá fakt, že se neví, zda půda v lokalitě není kontaminovaná. „Proto chci nechat udělat průzkum. Nevíme, co všechno v místě zůstalo, jestli tam nejsou třeba nějaké jímky na výkaly. Podle toho pak budeme postupovat dál," sdělil Bartoš. Pokud by průzkum nějaký problém odhalil, obec by nechala udělat studii proveditelnosti na odstranění ekologických zátěží. „Jde ale o plány v horizontu tří až pěti let," dodal starosta.

Z KRAVÍNA VÝROBNÍ HALY. Nejde o jediný bývalý areál zemědělského družstva, kterému se v regionu blýská na lepší časy. Například loni byl vydražený ten v Bohdalicích-Pavlovicích, který ležel ladem od devadesátých let. Občas si někdo budovy pronajal, někdo i koupil. Díky loňské dražbě má podle slov starosty vesnice Vlastimila Rožnovského své majitele většina budov části, kde dřív bývaly kravíny. Z objektů se převážně staly výrobní haly. „Jejich stav sice není ideální, ale to se snad časem změní," poznamenal Rožnovský.

OPĚT OTEVŘE. Prázdno pak brzy nebude ani ve švábenické mlékárně. Tu před pěti lety koupila společnost Milky-Trans. Její vedení se snažilo výrobu obnovit několikrát. Naposledy skončila loni v únoru. Nyní to vypadá, že se znovu otevře. „Poslední tři měsíce pracujeme na nových technologiích. Zaměstnat chceme místní obyvatele," sdělil jednatel podniku Karel Tuže.

Z PŮLKY HOTOVO. Ve špatném stavu se dlouhodobě nacházela bývalá brankovická mlékárna. Podnikatel, který areál před několika lety koupil, se ho snaží opravit. Hotovo má zhruba z poloviny. „S areálem mám do budoucna velké plány, ale nechci je teď zmiňovat. Jednu budovu jsem zrekonstruoval, co se týká druhé, to je otázka peněz," naznačil majitel Stanislav Zhejbal, který je prodejcem ozvučovací techniky.

DRAHÁ OPRAVA. Městys pak před několika lety prodal bývalou školu, ve které se neučí od padesátých let minulého století. „Tehdy byla postavená nová. V bývalé škole sídlilo nějakou dobu kadeřnictví, byly tam byty. V posledních letech, kdy patřila Brankovicím, zela prázdnotou. Co s ní ale majitel zamýšlí, to netuším. Oprava však bude velmi nákladná. Což je asi také důvodem, proč se tam momentálně nic neděje," odhadoval starosta Vladimír Procházka. Vlastníkem je podle zjištění redakce majitel společnosti Kokr Brankovice Vladimír Krejčí. K tomu, jaké má s objektem plány, se nechtěl vyjádřit.