Chlapce Letovičtí na dálku adoptovali přes Arcidiecézní charitu Olomouc. A na Blanensku nejsou zdaleka jediní. „Do projektu Adopce na dálku se naše škola zapojila v roce 2011. Tři roky jsme podporovali haitského chlapce Greberta. Ten ale bude nyní chodit do jiné školy a jeho podporu zajistí charita z dalšího programu. Teď pomáháme prvňáčkovi Steveovi," řekla speciální pedagožka z letovické školy Renata Kostlánová.

Peníze na školné

Letovičtí školáci peníze, které posílají přes charitu na Haiti, vydělávají každý rok sběrem starého papíru. Díky nim může Steve z třísettisícového města Gonaives získat základní vzdělání a pak možná i vystudovat střední školu. Každopádně nebude negramotný jako polovina lidí na Haiti. „Letos o projektu Adopce na dálku a také o Steveovi opět připravíme ve škole přednášky a workshopy. Do nich se zapojí naši žáci. Určitě to pro ně má výchovný efekt," dodala Kostlánová. Z Haiti do Letovic pak od adoptovaných školáků pravidelně přicházejí dopisy a fotografie.

Sběrem papíru vydělávají na adoptovaného haitského školáka už čtvrtým rokem také děti ze základní školy ve Žďárné. Pomáhají dívce Yavemondě Samedi, která chodí také do školy v Gonaives. Tam se podle Kristýny Lungové, koordinátorky projektů na Haiti z Arcidiecézní charity Olomouc, díky českým dárcům také postavila nová škola. „Dřív škola stála blízko moře v centru města. Byla malá a měla nevyhovující hygienické podmínky. Nová škola je nyní v lokalitě, kde je více chráněná před každoročními hurikány a také zemětřesením," řekla Lungová. Podle ní charita v současnosti spolupracuje přibližně s dvacítkou dárců z Blanenska.

Jeden rok studia haitského dítěte vyjde české dárce na šest a půl tisíce korun. „Z této částky je dítěti zaplaceno školné, uniforma, pomůcky a jedno teplé jídlo denně. Většinou se jedná také o jediné pořádné jídlo, které dítě za den vůbec má," dodala Lungová.

Přes pražskou arcidiecézní charitu adoptovali školáka také žáci jedovnické základní školy. Johnieho Islampurkara podporují už více než deset let. Letos osmnáctiletý Johnie mohl díky jedovnickým dětem dokončit základní školu a nyní je na střední škole. „Učí se elektrikářem. Dvakrát za rok nám pošle dopis a fotografie. Na jeho školné vydělávají děti na prosincové soutěži miss školy. Do Indie posíláme přes charitu výtěžek ze vstupného. Naposledy to bylo necelých pět tisíc korun," uvedla zástupkyně ředitele jedovnické školy Světlana Štěpánková.

O tom, že Jedovničtí posílají peníze na dobrou věc, je přesvědčená Adéla Štrajtová z deváté třídy tamní školy. „Lidé by si měli pomáhat. Jsou země, kde děti z chudých rodin nemají šanci získat alespoň základní vzdělání. Na školní soutěži miss jsme Johnieho příběh představili publiku. Ve škole čteme jeho dopisy. Za peníze, které vybereme na vstupném, se platí Johnieho školné, učebnice a další školní pomůcky, které by si jinak nemohl dovolit," řekla čtrnáctiletá dívka.